Başlangıç > F Tipi, Salih Mirzabeyoğlu, Tecrit, Telegram - Zihin Kontrolü > Özgür-Der: Salih Mirzabeyoğlu’na ve Muhalif Tutuklulara Tecrit Uygulamasına Son Verin

Özgür-Der: Salih Mirzabeyoğlu’na ve Muhalif Tutuklulara Tecrit Uygulamasına Son Verin

Salih MirzabeyoğluÖzgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der), Salih Mirzabeyoğlu‘na uygulanan tecrit uygulamasının kaldırılması çağrısında bulundu. Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Peker Alpay, “Cezaevlerinde tecrit zulmüne maruz kalan Salih Mirzabeyoğlu’na ve tüm tutuklulara karşı sürdürülen baskıcı uygulamaları insan onuruna yapılmış sistematik saldırılar olarak görüyor ve muhalif kimlikli mahpuslara yapılan bu zulümlere derhal son verilmesi için sorumluları harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

TECRİT UYGULAMASI BİR İŞKENCE YÖNTEMİDİR

Cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesini isteyen Alpay şunları söyledi: “Cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlallerinin yeni bir örneği de Mirzabeyoğlu’nun tek kişilik bir hücreye kapatılması olmuştur. Bilinmelidir ki, siyasi tutuklulara yönelik tecrit uygulaması başlı başına bir işkence yöntemidir. Tecrite tabi tutulan tutuklular, ağır psikolojik sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Ayrıca muhalif kimlikleri dolayısıyla zaten devletin hasım olarak gördüğü kişilerin yalıtılmış ortamlarda tutulmasının her türlü gayrı insani uygulamaya, sistematik baskı ve iskenceye, hatta ölümlere yol açması tehdidi mevcuttur. Nitekim 2000 yılından beri başlatılan F Tipi uygulamasında sayısız mahkûmun şüpheli biçimde öldüğü bilinmektedir.”

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: