Başlangıç > Avukat Behiç Aşçı, Toplum Konuşuyor > DİSK Genel Sekreteri Musa Çam: Tecride son verin, ölümleri durdurun

DİSK Genel Sekreteri Musa Çam: Tecride son verin, ölümleri durdurun

ÖZEL ARABASINDA ÜÇ DAKİKA KAPALI KALDIĞI İÇİN BALYOZLA KURTARILANLAR, İNSANLARI YILLARCA F TİPİ CEZAEVLERİNDE TUTUYORLAR…

DİSK Genel Sekreteri Musa Çam’ın, F Tipi Cezaevleri ve tecrit politikalarına ilişkin yaptığı basın açıklaması.

Değerli Basın Emekçileri

Bugün bizleri burada buluşturan şey, Adalet Bakanlığı’nın 1999-2000 yıllarında hücrelerden müteşekkil hapishanelerin projelerini açıkladığı,

  • Açılmaması için 20 Ekim 2000 tarihinde tutuklu ve hükümlülerin ilk ölüm orucu eylemine başladıkları,
  • 9 Aralık 2000 tarihinde Adalet Bakanı Hikmet Sami TÜRK’ün, toplumun tüm kesimlerinin temsil edileceği toplantılarda tartışılmadan açılmayacağını söylediği fakat on gün sonra 19 ARALIK’ta 20 ayrı hapishaneye binlerce güvenlik görevlisiyle savaşa gider gibi operasyon düzenlendiği,
  • Bu operasyonlar sonucunda 28 tutuklu ve hükümlü ile 2 askerin hayatlarını kaybettikleri; bugüne kadar süren ölüm orucu eyleminde de 122 insanımızın hayatını kaybettiği F TİPİ CEZAEVLERİ’nden başka birşey değildir.

Bir devlet düşünün ki, hapis cezasını bir cezalandırma biçimi olarak yeterli görmeyip, hapis cezası sürecini de cezalandırmaya dönüştürüyor. Bir ülke düşünün ki, BBC’nin 25 ülkede yaptırdığı son araştırmaya göre Türkiye’de işkenceye %24 oranında destek çıkabiliyor. Üstelik burada kastedilen işkencelere F Tipi cezaevlerindeki “tecrit” uygulamaları girmemektedir.

Şu an kullanımda olan 10’a yakın sayıdaki F Tipi hapishaneleri aynı modelde yapılmıştır. Tüm bu F Tipleri şehir merkezlerinden ve yerleşim yerlerinden uzak yerlerde inşaa edilmiştir. Ulaşımda güçlük, uzaklık; tecrit politikasının bir unsurudur.

Tecrit; insanı, insana yabancılaştırmak ve böylece kendine de yabancılaştırmak amacıyla uygulanmaktadır. Kişiyi savunmasız, tek başına bırakarak fiziksel ve psikolojik sorunlarla iradesini kırmak, düşüncelerinden vazgeçirmeye çalışmaktır.

Tecrit, düşünceyi öldürme amaçlıdır. Kişiyi düşlerinden, düşüncelerinden, amaçlarından, yaşama sevincinden ayırmaktır. Fiziksel ve psikolojik sorunlar ortaya çıkartarak imha etmek amaçlıdır. Tecrit, bir imha politikasıdır ve ağır bir insan hakları ihlalidir!

İşte, özel arabasında üç dakika kapalı kaldığı için balyozla kurtarılanlar, insanların yıllarca F Tipi cezaevlerinde tutulmasına göz yummaktadırlar. 2000 yılından buyana 122 insan F Tipi cezaevlerine ve tecride karşı yaptıkları eylemlerde yaşamını yitirmiş, 600’ün üzerinde insanda da kalıcı fiziksel ve ruhsal sakatlıklar meydana gelmiştir.

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Av. Behiç Aşçı ise, insani duyarlığı ve hukukçu kimliğinin verdiği sorumlulukla bu soruna kişisel tepkisini 5 Nisan 2006 tarihinden beri sürdürmektedir.

İnsanca ve onurlu bir yaşam için, yaşama hakkını bile riske eden, ortadan kaldıran “Ölüm Orucu” eylemlerini olumlamamakla birlikte, bu insanların sağlıklarından ve yaşamlarından endişe duymayı, bu insanların insanca ve onurlu yaşama haklarına sahip çıkmayı bir demokrasi ve insan hakları ödevi olarak görmekteyiz.

Daha fazla ölümlerin, sakatlıkların gerçekleşmemesi, bu insanlık ayıbının ortadan kalkması için buradan bir kez daha Hükümete ve Adalet Bakanlığı’na seslenerek; başta baroların sorunun çözümü konusunda Adalet Bakanlığı nezdinde başlattıkları girişimlerin acil olarak çözüme ulaştırılmasını, insani sorumluluk içinde davranılmasını, tecridin kaldırılmasını, en azından Av. Behiç Aşcı’nın sağlıklı günlük yaşamına dönebilmesi ve çözüm için diyalog kanallarının açılmasını talep ediyoruz.

122 insanımızın ölümü karşısında kılını kıpırdatmayanlara şunu bir kez daha yüksek sesle yineliyoruz: Bu ölümlere son verin!

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: