“Üç kapı açılsın” haykırışı büyüyor

Tecrit işkencesine karşı çıkan aydınların, sanatçıların ve kurumların alevlendirdiği mücadele büyüyor. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Hak-İş, The Marmara Otel’de düzenledikleri brifing ile tecrit ve çözüm önerileri üzerinde tartıştı. Kurumlar “üç kapı açılsın” dedi. >> Atılım Gazetesi

Hücre tecrit terörüne karşı The Marmara Otel’de bir araya gelen sendika, meslek odası, siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcileri ile aydın, sanatçı ve gazeteciler tecrit gündemini tartıştı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Hak-İş’in çağrısını yaptığı toplantıya 100’ü aşkın kişi katıldı.

Brifing, ölüm orucu eyleminin 246. gününde bulunan Av. Behiç Aşçı’nın katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasının yer aldığı sine vizyon gösterimi ile başladı. Aşçı konuşmasında, tecrit işkencesinin tutsakları et ve kemik yığını haline getirerek topluma sunduğunu ifade etti. Katılımcılara seslenen Aşçı, “sizleri insanlık suçu olan tecride karşı adımlar atmaya çağırıyorum. Bunu yapacak gücünüz var” şeklinde konuştu.

TTB: Son ölüm, son ölüm olsun

Aşçı’nın konuşmasının ardından TTB’nin F tiplerinde tecrit gerçeğini kanıtlayan ve insan beden ve ruh sağlığında yarattığı kalıcı sorunları inceleyen rapor açıklandı. Tutuklu ve hükümlülerin ses, renk, iletişim ve etkileşim gibi ihtiyaçlarından izole edilmesi raporda yer aldı. Kürsüden katılımcılara sunulan raporun sonunda, “Son ölüm, son ölüm olsun” çağrısı yapıldı. Ocak 2001’de Kocaeli ve Sincan’da yapılan araştırma sonuçlarına yer verildi. Raporda yer alan bazı başlıklar şöyle; insan unsuru yerine güvenlik, bireye yalnız kalma olanağı sağlanması değil izolasyon, oda değil hücre, yerleşim yerlerinden uzak ve kamunun haber almasından izole, ortak yemekhane yok, hekim ve hastaneye uzak, avukat ve ziyaretçi olanağı zor. Raporun tutuklular ile ilgili bölümünde tutukluların yaşadığı sorunların bazıları ise; görsel işitsel halüsinasyon, duyusal ve algısal kayıp, depresyon, uyku bozukluğu, güvensizlik, sosyal ilişki kuramama ve intihar oranlarında artış şeklinde yer aldı.

Biçen: Tecridi kaldırmak için yasal değişiklik gerekmiyor. Üç kapı açılsın

Brifingin devamında söz alan ÇHD Genel Başkanı Av. Hüseyin Yüksel Biçen; F tipi hapishanelerde uygulamaya sokulan hücre sistemine ve tredman uygulamalarına tepki gösterdi. Tecridin kaldırılmasının zor olmadığını dile getiren Biçen, sorunun çözümü için yasal bir değişiklik yapılamasına dahi gere olmadığını, cezaevi idarelerinin yetkisi yetki alanı içerisinde çözüm bulunabileceğini kaydetti. Biçen, konu ile ilgili yasalarda “cezaevi idaresince gerekli görülen haller” hükmü çerçevesinde aynı koridora bakan üç hücrenin kapısını açarak, tecridin şimdikine oranla üç kat daha hafifletilebileceğini savunan Biçen, bakanlığın tecrit işkencesine son verilmesi için bir iyileştirme takvimi oluşturması gerektiğini belirtti.

Biçen konuşmasının devamında, tutukluların 15 gün süre ile hapishaneden alınıp sorgulanması yetkisi tanınmasına sert tepki gösterdi. Biçen konuşmasının devamında Ankara Barosu’nun oluşturduğu iyileştirme takvimi önerilerini sıraladı. Takvimde çözüm bulunması düşüncesi ile yer alan sorunlar ve önerilerin bazıları; yeterli sayıda insanın bir araya gelmesi, üst aramaları, sayım, tutuklu ve hükümlülerin verdikleri dilekçeleri takip edebilmeleri, müzik yayını ve anonslara son verilmesi, nakil araçlarının iyileştirilmesi, zincirleme uygulamasına son verilmesi, hekimlerin cezaevi personeli statüsünden çıkarılması, avukat görüşmelerinin kısıtlanmaması, kitap. Dergi vb yayınlar üzerindeki keyfi kısıtlamalara son verilmesi, mektupların karalanması, ticarethane dönüşen kantinin iyileştirilmesi, infaz hakimliği kurumunun sağlıklı işletilmesi şeklinde ifade edildi. Biçen sunumunun sonunda, Adalet Bakanlığının yeni ölümlerin önüne geçilebilmesi için acil adım atması gerektiğinin altını çizdi.

Gürsoy: Bakan ile görüştük

Sunumların ardından brifingin çağrıcısı olan sendika ve meslek odaı bakanları da birer konuşma yaptı. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, konuşmasında 15 Kasım günü Adalet Bakanlığı ile bir görüşme yaptıklarını açıkladı. Gürsoy, bakanını kendilerine değişiklik yapılaması durumunda “örgütlerin zafer ilan edeceği”ni söylediğini, değişikliğe nedenle sıcak bakmadıklarını söylediğini belirtti. Bakanın sözlerini eleştiren Gürsoy, bakanın ölüm orucu eylemcileri ile görüşmek için savcı görevlendirdiğini de öğrendiklerini kaydetti. Bakan tecrit gerçeğini görmezden geldiğine vurgu yapan Gürsoy randevunun, bakana sundukları değişiklik önerilerinin değerlendirileceği sözü ile sona erdiğini söyledi.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de yaptıkları konuşmalarda, herkesin bu sürece katkı yapmasını, insanlık ayıbı olan uygulamaların kaldırılması için duyarlı olma çağrısı yaptılar.

Toplantıda Behiç Aşçı‘nın annesi Fazilet Erdoğan da söz aldı. Erdoğan, “Behiç Aşçıların ölmemesi gerekiyor” şeklinde sözleri ile katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Tek ses “üç kapı”

Brifing, çağrıcıların imzaları ile oluşturulan sonuç bildirgesinin okunması ile sona erdi. Bildirge, daha sonra katılımcı kurum ve kişilerin imzasına açıldı. Bildirgede; Kalıcı çözüm için Adalet Bakanlığı, baro ve meslek odalarının bir çalışma grubu ile sorunun kapsamı ve çözüm imkanlarını araştırması, kalıcı çözüm elde edilene kadar, mevzuatın izin verdiği iyileştirmenin derhal gerçekleşmesi ifadesi yer aldı. “bu durumda F tipi cezaevlerinde gün içerisinde (sabah ve akşam sayımları arasında) aynı koridora açılan kapatma ünitelerinin belirli sürelerle açık tutularak 9 kişiye kadar sosyal temasın sağlanması 5275/9, 34/1(f) uyarınca “gerekli görülen hallerden” sayılmalıdır” denildi. Bildirge, “Böylece, 7 yıla varan süredir merkezinde F tipi cezaevi uygulamalarının yen aldığı ağır ve kapsamlı protesto eylemlerinin sona ermesi imkanı sağlanacaktır” diyerek bitirildi.

Brifingde yer alan katılımcılar şöyle; Afşar Timuçin, Ahmet Hakan, Ahmet Ümit, Ahmet Tuğrul, Ahmet Tulgar, Ali Tevfik Berber, Altan Erkekli, Arif Damar, Ataol Behramoğlu, Atilla Dorsay, Av. Alp Selek, Av. Bahri Bayram Belen, Av. Fikret İlkiz, Av. Kemal Aytaç, Av. Mehmet Uçum, Avşar Timuçin, Ayhan Bilgen, Aykut Oray, Ayşe Düzkan, Aytaç Arman, Barbaros Tantan, Bilgesu Erenus, Birol Topaloğlu, Celal Başlangıç, Derya Alabora, Derya Köroğlu, Edip Akbayram, Efkan Şeşen, Ercan Karakaş, Ertuğrul Mavioğlu, Eşber Yağmurdereli, Fatih Polat, Feyyaz Yaman, Fikret Başkaya, Genco Erkal, Grup Yorum, Hande Demircioğlu, Hatice Tuncer, İbrahim Karaca, Kemal Aytaç, Kenan Bal, Mazlum Çimen, Mehmet Güç, Merdan Yanardağ, Metin Uca, Murat Çelikkan, Mustafa Alabora, Nebil Özgentürk, Neşe Düzel, Nilüfer Akbal, Orhan Alkaya, Perihan Mağden, Pınar Selek, Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Semih Gemalmaz, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Prof. Dr. Taha Parla, Prof. Dr. Toktamış Ateş, Rahmi Saltuk, Rüstem Batum, Sadık Gürbüz, Sedat Bakıcı, Servet Kocakaya, Sezgin Tanrıkulu, Suavi, Şanar Yurdatapan, Tayfun Talipoğlu, Umur Talu, Vedat Sakman, Vedat Türkali, Yalçın Ergündoğan, Yaşar Kemal, Yıldırım Türker, Yusuf Çetin, İHD, Mazlum-Der, İTO, TTB, TMMOB, KESK, DİSK, Limter-İş, EMO, SDP, PSAKD, ÇHD, Tecrite Karşı Sanatçılar ve Tecrite Karşı Avukatlar

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: