Başlangıç > Avukat Behiç Aşçı, Aydınlar Konuşuyor, F Tipi > Derya Sazak: 123’üncü ölüm

Derya Sazak: 123’üncü ölüm

Derya Sazak Perihan MağdenF tipi cezaevlerinde “infaz rejimi”nin Adalet Bakanlığı’nca gözden geçirilmesi için tabip odaları, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve aydınlarca ortak bir çağrı yapıldı. İstanbul’da DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği, TMMOB‘un da katıldığı toplantıda soruna köklü ve kapsamlı bir çözüm bulununcaya kadar mevcut mevzuatın verdiği “iyileştirme”nin derhal yapılması istendi. F tipi cezaevlerindeki “tecrit” uygulamasını protesto amacıyla 6 yıldır sürdürülen ölüm oruçlarında 122 tutuklu/hükümlü yaşamını yitirdi. 600’den fazla kişi sakat kaldı.

İstanbul Barosu avukatlarından Behiç Aşcı da 5 Nisan 2006 tarihinden bu yana F tipi cezaevlerindeki olumsuzluklara dikkat çekmek üzere kendi yaşamını ortaya koymuş durumda.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Aşcı’nın sağlık durumunun geri dönülemeyecek derecede bozulma noktasında olduğunu açıkladı.

Hukukçu bir Adalet Bakanı’nın görev yaptığı AKP hükümeti döneminde bir avukat cezaevlerindeki durumun düzeltilmesini istediği için ölüyor!

Siyasi iktidar bu gidişi seyrediyor.

İstanbul’da dün yapılan toplantıda 5275 sayılı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumları yasasının tanıdığı bazı imkânlar çerçevesinde izolasyonların kaldırılması için “cezaevi idaresince gerekli görülen” hallere, hastane sevki ve benzer olağanüstülükler dışında ekleme yapılabileceği önerisi getirildi. Çözüm için ortak bildiri yayımlandı:
“F tipi cezaevlerinde gün içerisinde (sabah ve akşam sayımları arasında) aynı koridora açılan kapatma ünitelerinin kapıları belirli sürelerde açık tutularak 9 kişiye kadar sosyal temasın sağlanması, 5275/9 ve 44/1 uyarınca “gerekli görülen” hallerden sayılmalıdır.
Hiçbir güvenlik sakıncası bulunmayan, aynı zamanda mevzuat değişikliği ve mimari tadilat gerektirmeyen bu çözüm insani bir infaz rejimine geçiş açısından zorunluluktur. Adalet Bakanlığı, ilgili meslek odaları ve infaz idaresiyle ortak yürüteceği sorun tespiti ve değerlendirme çalışmaları sonuçlandırılıncaya kadar bu “güven artırıcı” adımı atmalıdır. Böylece 7 yıla varan süredir merkezinde F tipi cezaevi uygulamalarının yer aldığı ağır ve kapsamlı protesto eylemlerinin sona ermesi imkânı sağlanacaktır.”

F tipi cezaevleriyle ilgili “inatlaşmanın” son bulması açısından son derece makul bir öneri geliştirilmiş. Böylece cezaevlerinde güvenlik zaafı yaratılmadan “işkence ve kötü muamele’ kapsamında görülen izolasyonlar kaldırılmış olacak.

Adalet Bakanlığı bunu sağlayamaz mı?

Soruna “insani” bir çözüm bulunabilir. 123’üncü ölümü durduralım!

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: