F Tipi’ne ortak tavır

TTB Merkez Konseyi, TMMOB, KESK ve DİSK, F Tipi cezaevlerinde uygulanan ‘tecrit/tretman’ modeline son verilmesi için ortak deklarasyon yayınladı. Sözkonusu kurumlar, tecrit sorununda muhatap olduklarını belirtti. Yeni Özgür Politika

İstanbul’da bulunan The Marmara Otel’de “F Tipi cezaevlerinde tecrit sorunu ve çözümü” başlıklı bir toplantı gerçekleşti. Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Gençay Görsoy, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Genel Başkanı İ. Hakkı Tombul, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi tarafından düzenlenen toplantıya, yazar Vedat Türkali, sosyolog Pınar Selek, gazeteci Ahmet Hakan Coşkun, Özgür Üniversite Başkanı Fikret Başkaya, yazar Eşber Yağmurdereli, avukat Kemal Aytaç, tiyatro sanatçısı Bilgesu Erenus, sanatçı Edip Akbayram ile ölümü orucu eylemini sürdüren avukat Behiç Aşçı’nın annesi Fazilet Erdoğan’ın yanısıra çok sayıda aydın ve yazar katıldı.

‘Bakanlık inatlaşmaya dönüştürdü’

Prof. Dr. Gençay Gürsoy, F Tipi cezaevleri konusunu Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini; ancak, Adalet Bakanlığı’nın tecrit sistemini kabullenmediğini söyledi. Gürsoy, “Adalet Bakanlığı adeta tecrit sorununu bir örgütle inatlaşma meselesine dönüştürmüştür. Bakanlık bu konuda atacağı adımları, bir örgütün eyleminin zaferi olarak kullanacağını düşünüyor. Böylesi bir insani konuda bakanlığın bu tavrını doğru bulmuyoruz. Tecrit bir toplumsal sorundur; bir örgütün sorunu değil ve çözülmelidir” diye konuştu. Daha sonra söz alan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise, “Tecrit sorununun çözümü için herkesi cesaretli olmaya çağırıyorum” dedi. Çelebi, “insanlık ayıbı” olarak nitelediği uygulamanın kaldırılması için hükümeti ve ilgili kurumları göreve çağırdı. KESK Genel Başkanı İ. Hakkı Tombul ise, F Tipi cezaevlerindeki tecrit sorununun çözülmesi için DİSK, TTB, KESK ve TMMOB’un muhatap olduğunu belirtti.

‘Oğlumun ölmesini istemiyorum’

F Tipi cezaevlerinde uygulanan tecrit sistemini protesto etmek için ölüm orucu eylemini sürdüren Avukat Behiç Aşçı’nın annesi Fazilet Erdoğan da, Adalet Bakanlığı’nı soruna duyarsız kalmakla suçladı. Erdoğan, “Adaletsiz Adalet Bakanlığı’nın tecrit sorununu çözmesini istiyorum. Oğlum Behiç Aşçı’nın ölmesini istemiyorum” diye konuştu.

Toplantı, Adalet Bakanlığı’nın, F Tipi cezaevlerindeki tecrit sistemine son vermesi için TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı İ. Hakkı Tombul ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Hüseyin Yüksel Biçen, tarafından hazırlanan ortak deklarasyonunun okunarak, imzaya açılması ile son buldu.

DİHA/İSTANBUL

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: