Başlangıç > 3 Kapı 3 Kilit, TAYAD > Elazığ: TAYAD’lı Ailelerden Tecrite Karşı Eylem

Elazığ: TAYAD’lı Ailelerden Tecrite Karşı Eylem

elazig tayadTAYAD’lı Aileler tarafından ölümlerin durdurulması ve tecrite son verilmesi amacıyla devam ettirilen kampanya sürüyor. Kampanya çerçevesinde Elazığ’da aileler basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. “F Tipi Hapishanelerde Tecrite Son” yazılı pankartın ve Behiç Aşçı, Gülcan Görüroğlu, Sevgi Saymaz‘ın fotoğraflarının bulunduğu dövizlerin taşındığı açıklamada sık sık “Tecriti Kaldırın Ölümleri Durdurun”, “Yaşasın Evlatlarımızın Onurlu Direnişi”, “Yaşasın Ölüm Orucu Direnişimiz”, “Tecrite Son”, “Behiç Aşçı Gülcan Görüroğlu Sevgi Saymaz Onurumuzdur” sloganları atıldı.

Her hafta düzenli olarak TAYAD’lı Aileler tarafından Elazığ Hozat Garajı’nda yapılan tecrite karşı basın açıklaması ve oturma eylemi 17 Aralık günü saat 13.00’te bir kez daha gerçekleştirildi. “F Tipi Hapishanelerde Tecrite Son” yazılı pankartın ve Behiç Aşçı, Gülcan Görüroğlu, Sevgi Saymaz’ın fotoğraflarının bulunduğu dövizlerin taşındığı açıklamada sık sık “Tecriti Kaldırın Ölümleri Durdurun”, “Yaşasın Evlatlarımızın Onurlu Direnişi”, “Yaşasın Ölüm Orucu Direnişimiz”, “Tecrite Son”, “Behiç Aşçı Gülcan Görüroğlu Sevgi Saymaz Onurumuzdur” sloganları atıldı. Aileler adına açıklamayı okuyan Efkanıl Atasever şunlara değindi;

“7 yıldır 122 insanın ölümüne ve 600�den fazla insanın sakat kalmasına sebep olan tecrit, bu günde iki çocuk annesi Gülcan Görüroğlu, avukat Behiç Aşçı ve Uşak E Tipi Hapishanesi’nde tutsak olan Sevgi Saymaz tecritin kalkması için bedenlerini ölüme yatırdılar.

Devletin 19 Aralık 2000�de 28 tutsağın ölümüne sebep olarak yapılan operasyonun ardından açtığı F tipi hapishanelerde tecrit ve tecrite karşı Ölüm Orucu devam ediyor. Operasyonun ardından bitti denilen ölüm oruçları bugün her zamankinden daha kararlı bir biçimde bütün kesimlerin de desteğini alarak sürüyor. 19 Aralıklar, Armutlular, 1 Nisanlar, katı sansürler ve 7Aralık�taki demokratik kurum baskınları bu yürüyüşü durduramadı; durduramayacaktır. Tecrit kalkana kadar bu kararlılıkta sürecektir. 19 Aralık�ın 6. yıldönümüne yaklaştığımız bugünlerde katliamın sorumluları hala cezasız, F tipi işkencesi ise hala devam ediyor. Bugün Ölüm Orucu�nda olanlar katliamları boşa çıkaranlardır. Ölüm oruçlarına karşı 7 yıldan sonra oluşturulan kamuoyu bunun en iyi göstergesidir. Bugün Ölüm Orucunu sürdüren 3 insanın bu karalılığını hiçbir güç insanların görmesine engel olmayacaktır.

Kayıtsız kaldığınız her geçen gün ve her geçen dakika onların ölüme daha da yaklaşmasına neden oluyor. Artık duymayan, görmeyen, işitmeyen kalmadı tecritin insanlık dışı olduğunu. Tecrit insanlığı ve insana ait olan her şeyi yok eden bir gerçekliktir. Bu gerçeklik tüm insanların vicdanlarıyla muhasebesine bir kez daha davet ediyor. Eğer kaldırılmazsa daha nice ölümlere yol açacaktır. Daha fazla tecrit gerçeğinin saklanamayacağı ortadır. Acilen çözülmesi gereken bir sorun var ve bu sorun tüm halkın işçilerin aydınların memurların yazarların öğrencilerin sanatçıların ve kendini devrimci demokrat olarak gören herkesin en net ifadeyle kendine insanım diyen her kesin sorunudur. Bu bir insanlık suçudur. Bu suça ortak olmayın. Bu suça ortak olmamak için seslerini yükselten ve haykıranların uzağında kalıp seyirci olmak yerine onların yanında olup bir seste siz olun. Hiçbir şey insan yaşamından daha değerli değildir. Geçen her gün her dakika her saniye onların ölümüne değil yaşamasına olmadır. Tecrite karşı çıkın, duyarsız kalmayın.

Bir kez daha sessimizi haykırıyor ve bu zulme ortak olmayacağımızı söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz. Sizde yaşanan bu zulme işkencelere komplolara katliamlara sessiz kalmayın. Ve bir kez daha diyoruz ki hiçbir ses bizim sesimizin ve gücümüzün önüne geçmeyecek. Saklamak istediğiniz tecrit gerçeğini kurumlarımıza yaptığınız komplolarla baskınlarla ve yerlerde sürükleyip işkence yaptığınız insanlarımızın sessini susturamayacaksınız�”

Reklamlar
Kategoriler:3 Kapı 3 Kilit, TAYAD
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: