Başlangıç > 19 Aralık 'Hayata Kasıt', 3 Kapı 3 Kilit, TAYAD > Antalya: Tecrit Karşıtı Eylemlerde 41. Hafta

Antalya: Tecrit Karşıtı Eylemlerde 41. Hafta

“Tecrite Son” kampanyasına bağlı olarak Antalya’da TAYAD’lı Aileler’in 17 Aralık’ta yaptıkları basın açıklaması ve mektup okuma eylemi 41. haftasına girdi. TAYAD’lı Aileler adına basın açıklamasını Ertuğrul Sağlam yaptı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e seslenen Sağlam şöyle dedi: “Adalet Bakanı hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalara son vermeli hapishane koşullarındaki tecridin ortadan kaldırılması için yapılan ‘Üç kapı üç kilit açılsın’ önerisi üzerinde durulmalı, hükümet bu konuda çaba göstermelidir. Adalet Bakanlığı’nın bu tespiti ciddi olarak ele alması daha fazla zaman kaybetmeden gerçek ve somut bir adım atması gerekmektedir. Adalet Bakanı bu yönde adım atmadığı sürece daha birçok insanın ölmesine sebep olacaktır.”

Sağlam yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Bu gün 17 Aralık 2006. Bundan 6 yıl önce 19 Aralık 2000’de ülkemiz sınırları içinde 20 hapishaneye birden aynı anda operasyon düzenlendi. Düzenlenen bu operasyonda 28 kişi katledildi. Bundan iki gün sonra yani 19 Aralık 2006 tarihinden itibaren katliam 7.yılına girecektir.

Bundan tam 7 yıl önce Türkiye hapishanelerinde bir katliam gerçekleşti.

Katledilenler, bizim kardeşlerimiz, ağabeylerimiz, ablalarımız, çocuklarımızdı.

Katledilenler devlet mercilerince gözaltına alınmış ve tutuklanmışlardı. Kiminin henüz devletçe suçlu olup olmadığı dahi belli değildi. Kimi suçlu bulunmuş ve suçuna ceza olarak hapislik kesilmişti. Cezalarını yatacak böylece hukuki olarak bedelini ödemiş olacaklardı.

Ancak hukuk devleti olan ülkemizde böyle olmadı. Hukuk yerine işleyen hukuksuzluk ve katliamdı. Hem de insanların dört duvar arasında diri diri yakılması pahasına. Bilerek, suç işlemeyi göze alarak katlettiler yakınlarımızı.

Bayrampaşa Hapishanesi’nde 6 kadın tutuklu diri diri yakılarak katledildi. Dört duvar arasındaki insanlara “teslim oluuun” diye seslenilerek üzerlerine kurşunlar yağdırıldı. Kimyasal silahlarla tarihin görmediği bir zulüm ve işkenceyle ölümlerden ölüm beğenildi.

Aradan altı yıl geçti. Bizler tutuklu ve hükümlülerin yakınları olarak altı yıldır katillerin cezalandırılmasını istiyoruz, istedik. Ancak açıkta ve aleni olan, katillerin bir türlü cezalandırılmadığıdır. Cezalandırılmadığı gibi katiller elini kolunu sallayarak dolaşmaktadır. Bundan altı yıl önce ölüm mangalarının yaptıkları katliam ve işkenceleri kameralar kaydetmiştir. TV ve gazetelerde katliamcıların görüntüleri sabittir. Resmi belgelerde görevlilerin listeleri kayıtlıdır. Adli tıp raporları açıklanmıştır. Suçlularda suçları da açıkça ortadadır. Ancak katledenler, katiller 7 yıldır “görevlerine” devam etmişlerdir. Aradan geçen 7 yıla rağmen katiller halen cezalandırılmamıştır.
28 insanımızı kurşunlayarak, yakarak, işkence yaparak katledenlerin cezalandırılmasını istiyoruz.

Bir ceza istiyoruz, gözlerimizi çıkaran, kollarımızı, bacaklarımızı koparan yüzlercimizi sakat bırakanlara.

Bir ceza istiyoruz ölüm mangalarına talimat verenlere, onaylayanlara, uygulayanlara!
19-22 Aralık operasyonu ile başlayan ve halen AKP iktidarı tarafından sürmekte olan politikaların amacı insanları kurtarmak değil tersine yıldırmak, katletmektir. Bu operasyonun kararını alan, operasyonu yöneten ve operasyonda yer alan herkes suçludur. İşledikleri bu ağır suçtan dolayı yargılanmalı ve cezalandırılmalıdırlar. Bu operasyon ile başlayan tecrit politikası bitirilmeli ve bu politikanın sonucu olan ölümler durdurulmalıdır.

19 Aralık 2000 yılından bu yana, F tipi tecrit zindanlarına karşı yürütülen mücadele içinde 122 devrimci yaşamını yitirdi. Yüzlerce devrimci sakat kaldı. 6 yıl önce başlayan direniş içeride dışarıda nerede olursa olsun devam etmektedir. Bugün Uşak Hapishanesi’nde bulunan tutsak Sevgi Saymaz İstanbul’da Avukat Behiç Aşçı, Adana da 2 çocuk annesi Gülcan Görüroğlu Ölüm Orucu eylemini sürdürüyorlar. Avukat Behiç Aşçı ölüm sınırına yaklaşmıştır. Bugün bu üç insanın Ölüm Orucu’nu sürdürmesinin sorumlusu başta Adalet Bakanı Cemil Çiçek’tir

Adalet Bakanı hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalara son vermeli hapishane koşullarındaki tecridin ortadan kaldırılması için yapılan “Üç kapı üç kilit açılsın” önerisi üzerinde durulmalı, hükümet bu konuda çaba göstermelidir. Adalet Bakanlığı�nın bu tespiti ciddi olarak ele alması daha fazla zaman kaybetmeden gerçek ve somut bir adım atması gerekmektedir. Adalet Bakanı bu yönde adım atmadığı sürece daha birçok insanın ölmesine sebep olacaktır.

Ölüm Orucu’nda olan tutsak Sevgi Saymaz 231 Avukat Behiç Aşçı 256 Adana’da 2 çocuk annesi Gülcan Görüroğlu 226 günlere girmişlerdir… Bu insanların ölmemesi ve Ölüm Orucu’nda yaşamını yitirenlerin 123, 124, 125 olmaması için diyoruz ki; Tecriti Kaldırın Ölümleri Durdurun! Tecrite Son! 19 Aralık Katliamcıları Yargılanmalıdır! Yaşasın Evlatlarımızın Onurlu Direnişi!”

Yapılan basın açıklamasının ardından TAYAD’lı Aileler’den Ayşe Kaytan, Sevgi Saymaz’ın 19 Aralık katliamını anlatan mektubunu okudu.

Yapılan açıklamaya halkın ilgili yoğundu. Son haftalarda halkın yükselen desteği bu hafta da sürdü. Halktan Tecritin kaldırılması için imza masaları açalım önerileri gelirken, polis son iki haftadır etraftaki esnafı zorlayarak yüksek sesle müzik dinletisiyle TAYAD’lı Ailelerin açıklamalarının duyulmasını engellemeye çalışıyor. TAYAD’lı Aileler yüksek seste müzik yapan esnafı ziyaret ederek tecrite karşı basın açıklamalarının 41. Haftaya girdiğini ve yapılan müzik yayınıyla tecritin öğrenilmesinin engellendiğini anlattılar. Yüksek sesle müziği açan esnaf TAYAD’lı Aileleri tanıdığını açıklamaları dinlediğini ve engellemeyi istemediklerini ancak emniyet mensuplarının gelerek kendilerinden bunu istediklerini anlatarak bundan sonra daha özenli davranacağını söyleyerek mahcubiyetini belirtti. Saat 12.30’da başlayan açıklama saat 13.00’ü geçerken sona erdi. Açıklamaya Devrimci Hareket ve Eğitim-Sen de destek verdi.

Reklamlar
  1. helin
    22 Mart 2007, 20:58

    halkı bilinçlendirme adına yapmiş olduğunuz eylemlere ve yürütmüş olduğunuz faaliyetlere saygı duyuyorum.. ayrıca göstermiş olduğunuz duyarlılık da teşekkür konusu… ancak.. aynı duyarlılığı ve özveriyi sevdiklerinize, ailenize göstermediğinize eminim.. bana kalırsa ilk olarak ailenizi kazanmalı ve bilinçlendirmelisiniz.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: