Başlangıç > 19 Aralık 'Hayata Kasıt', F Tipi, Tecrit, Toplum Konuşuyor > Adana, İzmir ve İstanbul’da 19 Aralık Protestosu

Adana, İzmir ve İstanbul’da 19 Aralık Protestosu

Adana, İzmir ve İstanbul’da düzenlenen mitinglerde, 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerinde düzenlenen ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ protesto edildi. Mitinglerde, operasyon sorumlularının yargı önüne çıkarılması istendi.

Adana’da İnönü Parkı’nda bir araya gelen İHD, KESK, ATHAYD-DER, ESP, Alınteri, Partizan, DHP, DGD, İşçi Mücadelesi, Halkevleri, ÖDP, HÖC, BDSP ve TÖP üyeleri, Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca “Tecriti kaldırın, ölümleri durdun”, “Üç kapı üç kilit açılsın”, “Gençlik hesap soracak” yazılı pankart taşıyan yaklaşık 350 kişi, “Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız” ve “Bijî biratiya gelan” sloganlarını attı.

Uğur Mumcu Alanı’nda polisin kurduğu arama noktasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Daha sonra alana giren kitle, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Tertip Komitesi adına konuşan İHD Adana Şube Sekreteri Ethem Açıkalın, 6 yıl önce düzenlenen operasyonlarla birlikte 122 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Açıkalın, Av. Behiç Aşçı, Gülcan Görüroğlu ve Sevgi Saymaz’ın da ölüm orucu eylemini halen sürdürdüğünü belirtti. “19 Aralık cezaevi katliamının sorumluları yargılansın” diyen Açıkalın, yeni ölümlerin yaşanmaması için tecritin kaldırılmasını istedi. Miting çekilen halaylarla sona erdi.

İzmir’de yürüdüler

Aynı amaçla İzmir Bornova Stadyumu önünde bir araya gelen yaklaşık 250 kişi kortejler oluşturarak, Bornova Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda kitleye hitaben konuşan İzmir Cezaevleri İnisiyatifi Sözcüsü Mihriban Karakaya, Buca, Diyarbakır, Ulucanlar, Ümraniye ve Burdur cezaevlerindeki ölümleri ‘katliam’ olarak niteledi. Tutuklu yakınlarının da konuştuğu mitingde, 19 Aralık’a tanıklık edenlerin anlatımlarına yer verilerek, tecridi anlatan mektuplar okundu. Mitingte şiir dinletisi verilerek tiyatro gösterisi sunuldu.

Cezaevi operasyonlarını protesto etmek için bir araya gelen yüzlerce kişi Kadıköy Natulius İş Merkezi önünden Kadıköy Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yapılan eyleme ESP, SODAP, Limter-İş, Partizan, EHP, SDP, Halkevleri, BDSP, TAYAD gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi yüzlerce kişi katıldı. Kadıköy’de yapılan konuşmalarda operasyonlar kınandı.

DİHA/ADANA
İZMİR/İSTANBUL

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: