Başlangıç > Ölüm Orucu, Gülcan Görüroğlu > Ölüm Orucu’nun 229. Günündeki Gülcan Görüroğlu’dan 19 Aralık Mesajı

Ölüm Orucu’nun 229. Günündeki Gülcan Görüroğlu’dan 19 Aralık Mesajı

gorurogluİstenen şey imkânsız, çok zor veya masraf gerektiren bir şey değil; Hapishanelerde uygulanan tecritin kaldırılması. Yani 10 dakikada çözümü olan bir sorundan bahsediyoruz. Ve Adalet Bakanlığı bu kadar girişime rağmen hala tek kelime etmemiştir. Katliamla çözülmedi, sansürle çözülmedi, baskı ile çözülmedi, komplolarla çözülmedi. Şu ana kadar bu sorunu yok sayma temelindeki bütün girişimler başarısız oldu. Dolayısıyla Adalet Bakanlığı susarak, yok sayarak da tecrit sorununu çözemeyecektir. Tecritin kaldırılması için ölüme yatmış bir anne olarak tekrar sesleniyorum; tecriti kaldırmadığınız için ölümüne sebep olacağınız 123. insanın katili olmaya hazır mısınız?

19 Aralık’ın Yıldönümünde Tecrite Karşı Mücadeleyi Yükseltelim!

F Tipi hapishanelerinin ülke tarihinin en kanlı ve pervasız bir katliamla açılışının 6. yılındayız. Utanmadan adına “Hayata Dönüş” dedikleri ve 28 tutsağı diri diri yakarak katlettikleri bir acının yüzlerce ananın yüreğinin bir kez daha yaktığı bir gündeyiz.

“IMF politikalarını rahat uygulamak” için o gün bizleri katlederek F Tiplerine atanlar 8 metrelik hücrelerde uyguladıkları tecrit politikasıyla tutsakları teslim almanın uğraşını veriyor 7 yıldır. Daha 19 Aralık sabahı iradi olarak yenilenler 122 kez alt edilen ve iflas eden bir politikada ısrara devam ediyorlar.

7 yıldır yalan ve demagoji ile bunu yapanlar bugün artık başlarını nereye çevirseler “Tecriti Kaldırın Ölümleri Durdurun” sesini duymalarına ve bu talebi dile getiren herkesten köşe bucak kaçmalarına rağmen tecriti kaldırmamakta ısrar ediyor.

Bütün ülke ve dünyanın birçok yerinden 123. ölüm olmadan bu sorunu derhal çözün diyenlerin isteklerine karşın Adalet Bakanlığı daha tek kelime etmemiştir. Bu sessizlik “123. ölümü istiyorum” demektir.

Ben bugün direnişimin 229. gününde her an ölümle karşı karşıya iken, İstanbul’da bir avukat Behiç Aşçı ve Uşak Hapishanesinde bir tutsak olan Sevgi Saymaz gene ölüm sınırını çoktan aşmış ve her an ölebilecekleri bir durumda direnişlerine devam ediyorlar. Tecriti kaldırmadığı sürece Adalet Bakanlığı merak etmesin sadece 123. ölümü değil; 124. ve 125. ölümleri de görecek. Ve 126. 127. ölümleri de.

19 Aralık katliamı sürüyor. O gün hapishanelerdeki tutsakları diri diri yakarak katledenler, 7 yıldır ise F Tipi hapishanelerde ve tecritle insanları diri diri öldürmeye ve sakat bırakmaya devam ediyorlar.

Bu kadar uzun bir süre, bu kadar ölüm ve bu kadar sakat insan. Ve şu anda her an ölüm haberi gelebilecek 3 insan. Ve bunların hepsinin nedeni olan tecrit. İstenen şey imkânsız, çok zor veya masraf gerektiren bir şey değil; Hapishanelerde uygulanan tecritin kaldırılması. Yani 10 dakikada çözümü olan bir sorundan bahsediyoruz. Ve Adalet Bakanlığı bu kadar girişime rağmen hala tek kelime etmemiştir. Katliamla çözülmedi, sansürle çözülmedi, baskı ile çözülmedi, komplolarla çözülmedi. Şu ana kadar bu sorunu yok sayma temelindeki bütün girişimler başarısız oldu. Dolayısıyla Adalet Bakanlığı susarak, yok sayarak da tecrit sorununu çözemeyecektir. Tecritin kaldırılması için ölüme yatmış bir anne olarak tekrar sesleniyorum; tecriti kaldırmadığınız için ölümüne sebep olacağınız 123. insanın katili olmaya hazır mısınız?

19 Aralık’ın yıldönümünde tecrit hücrelerine karşı canlarını siper edenlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Tecriti kaldıracağımıza olan inancımla herkesi mücadeleyi daha da yükseltmeye çağırıyorum.

6 yılın sonunda katliamcılardan cezalandırılmış kimse yoktur. Bu katliamın sorumluları yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır.

Direnişimin 229. gününde sağlık durumum:
Kilo: 36 Nabız: 67 Tansiyon: 74 / 47 olup;
Uyku düzensizliği, sese ve kokulara karşı aşırı hassaslık, baş ağrısı ve dönmesi, mide bulantısı, ağrısı ve krampları, sıvı alımında zorlanma, kemik batması, diş etlerinde iltihap ve çekilme, görme kaybı, asabilik, konuşmada zorlanma, oturup kalkmada çok zorlanma (zamanımın büyük bölümü yatakta geçiyor artık), vücutta morluklar, kol ve bacaklarda uyuşma, üşüme, düşük tansiyon, solunumda ara ara zorlanma şeklindedir.

İLETİŞİM İÇİN ADRES: Şakirpaşa Mah. 37. Sok. No: 7 Seyhan / ADANA
TEL: 0 322 432 60 66 Cep TEL: 0 537 553 48 14
E-MAİL: gulcangoruroglu@mynet.com
DİRENİŞ EVİ ZİYARET SAATLERİ: 14.00 ile 22.00 saatleri arasıdır.

Gülcan Görüroğlu

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: