Başlangıç > Aydınlar Konuşuyor, Bilim İnsanları Konuşuyor, F Tipi, Tecrit, Toplum Konuşuyor > Prof. Dr. Toktamış Ateş: F Tipi Uygulaması İşkence Oldu

Prof. Dr. Toktamış Ateş: F Tipi Uygulaması İşkence Oldu

Toktamis AtesSuçu ne olursa olsun ve ne türden olursa olsun, bir zanlının yargılanmasının belli bir prosedürü vardır ve cezasını yargıç verir. F tipi uygulamasında, ikinci bir ceza verilmiş gibi olmaktadır. Zira mahkûmlar genellikle tek kişi olarak tutulmakta ve havalandırma sırasında bile, başka mahkûmlarla konuşması engellenmektedir. Böylece mahkûm, psikolojik olarak çökertilmektedir.

Günümüzde F tipi cezaevleri uygulaması, tam bir işkenceye dönüşmüştür. Burada üzerinde durulması gereken birkaç husus vardır.

1) İşkence, bir insanlık suçudur. Dünya üzerinde hiçbir demokratik devlet, bu suça ortak olmaz. Resmi amaç bu olmasa bile, uygulamalar bu cezaevlerini işkenceye çevirmiştir.

2) Suçu ne olursa olsun ve ne türden olursa olsun, bir zanlının yargılanmasının belli bir prosedürü vardır ve cezasını yargıç verir. (‘Bağımsız yargı’, falan gibisinden, doğruluğuna pek inanmadığım sözcükleri kullanmıyorum). F tipi uygulamasında, ikinci bir ceza verilmiş gibi olmaktadır. Zira mahkûmlar genellikle (odaların geniş olmasına karşın), tek kişi olarak tutulmakta ve havalandırma sırasında bile, başka mahkûmlarla konuşması engellenmektedir. Böylece mahkûm, psikolojik olarak çökertilmektedir.

3) Yasalarımızda, bir mahkûmun hangi disiplinsizlik durumlarında hücre cezası alacağını yazar. Fakat F tipi uygulaması, bizatihi hücre cezasıdır.

4) F tipi cezaevleri, insanları yalnızlığa mahkûm ettiğinden, sonunda hasta etmektedir. Sürekli yalnız kalan kişi, konuşma ve düşünmeyi karıştırmaktadır. Düşünürken, farkında olmadan konuşmakta; konuşurken, cümlesini yarım kesip düşünmektedir. Tam bir psikolojik çöküş…

Kaynak: Birgün Gazetesi

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: