Başlangıç > Ölüm Orucu, F Tipi, Gülcan Görüroğlu, Tecrit > Ölüm Orucu’nun 233. Günündeki Anne Gülcan Görüroğlu’ndan Kenan İpek’e Cevap: Samimiyseniz Somut Adım Atın

Ölüm Orucu’nun 233. Günündeki Anne Gülcan Görüroğlu’ndan Kenan İpek’e Cevap: Samimiyseniz Somut Adım Atın

Gülcan GörüroğluHapishanelerdeki sosyal alan, kütüphaneler, spor alanları gibi uygulamaların varlığını göstererek “tecrit yok” diyorlar. Şu ana kadar hiç kimse bu alanların olmadığını söylemedi ki zaten. Sorun F Tipi hapishanelerin her yerinde tecrite, tretmana maruz kalınması. Bu çarpıtmayla tecrit gerçeğini gizleyemezsiniz… Üzüntünüzde gerçekten samimiyseniz bunu somutlayacak adımlar atın ve yeni ölümleri durdurun. Sizden istenen çok şey değil. Tecritin kaldırılmasını istiyoruz. Bu sizin elinizde, yetkinizde olan bir şey.

KAMUOYUNU ALDATMAYA SON VERİN,
SOMUT BİR GERÇEK OLAN TECRİTİ KALDIRIN!

Gülcan Görüroğlu

F Tipi Hapishanelerde 7 yıldır uygulanan ve 122 can alan tecrit sorununun özellikle son dönemde kamuoyuna yansıması ve tartışılması karşısında yetkili makamlar da nihayet bir açıklama yaptılar! Kamuoyu tecritin kaldırılması yönünde çözüme yönelik adımlar atılmasını acil olarak talep ederken dünden beridir hem Adalet Bakanı Çiçek’ten hem de Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek’ten tecriti yok sayan açıklamalar geldi.
Bu saatten sonra bu makamlarla tecritin var olup olmadığı tartışmayacağım. Bu artık kara mizaha girer. Ortada 122 ölüm, 600 sakat var, aylardan beridir ayağa kalkan on binlerce insan var, bu kadar başvuru var ve Adalet Bakanı çıkıp tecrit yok diyor. Buna aslında kendisi de inanmıyor. Ama tecrit var dediğinde 122 ölümden sorumluluğunun da hesabını vermesi gerekecek. Ama şu gerçekliği unutuyor Adalet Bakanlığı; şu an 3 ölüm kapısında duruyor. Bakanlık ne kadar inkâr etse de binlerce insan, yüzlerce kurum gibi ben, Avukat Behiç Aşçı ve Sevgi Saymaz da “Tecrit Var ve Kaldırılmalıdır” diyor ve bunun için 200 günü aşkındır ölüm orucundayız. Şu an üçümüzden biri her an 123. ölüm olarak Bakanın karşısına çıkabilir. 122 ölümdeki sorumluluğunu tecriti yok sayarak ve yalanlara çarpıtanlar yeni ölümlerin sorumlusu olduklarında işleri daha kolay olacak mı?

Bu ülkeyi yönetenler onyıllardan beri demagoji ve yalana başvurmuşlardır. Ama bu kez karşılarında kandıramayacakları bir kitle var. Bu ülkenin aydınları, sanatçıları, öğrencileri, memurları yani halkın her kesimi var. Ve ortada 122 cana neden olan bir tecrit gerçeği var. Bu somut gerçeklik karşısında hala yalana başvurmak, yeni ölümleri istemek demektir.

Hapishanelerdeki sosyal alan, kütüphaneler, spor alanları gibi uygulamaların varlığını göstererek tecrit yok diyorlar. Şu ana kadar hiç kimse bu alanların olmadığını söylemedi ki zaten. Taleplerimize bakıldığında kütüphane, basketbol sahası, özel gezinti alanları v.s yok ki zaten. Sorun F Tipi hapishanelerin her yerinde tecrite, tretmana maruz kalınması. Bu çarpıtmayla tecrit gerçeğini gizleyemezsiniz.

“Bir avuç terörist ve yandaşlarının” tecrit var diyerek Ölüm Orucu’na devam ettiklerini söylüyor açıklamasında İpek. Tecrit var diyenlerin hepsine terörist veya terörist yandaşı gözüyle bakılıyor. Ki bu kurumların ülkedeki milyonlarca insanı temsil ettiğini göz önüne alırsak ülkeyi yönetenlerin bakışını bir kez daha görmüş olacağız. IMF, TUSİAD, Genelkurmay istediğinde derhal evet diyenler ne hikmetse milyonlarca vatandaşının var dediği ve çözün dediği bir soruna yok demeye devam ediyor. Terör edebiyatıyla da yok saymaya çalışmaları demagojiden başka bir şey değildir.
Ve “üzüldüklerini” söylüyorlar. 122 insanın tabutu sizin yönettiğiniz bu hapishanelerden katar katar çıkarken neredeydiniz? Yüzlerce ananın yüreği 7 yıldır yanıp kavrulurken neredeydiniz? Açıklamadaki en büyük demagojilerin başında da bu geliyor.
Ölüm orucunun 233. gününde olan bir anne olarak buradan yetkili mercilere tekrar sesleniyorum. Bu taktiklerden, yalandan vazgeçin. 7 yıldır bunu onlarca kez tekrarladınız. Ama ne yeni ölümleri, ne de tecrit gerçeğini çözemediniz. Üzüntünüzde gerçekten samimiyseniz bunu somutlayacak adımlar atın ve yeni ölümleri durdurun. Sizden istenen çok şey değil. Tecritin kaldırılmasını istiyoruz. Bu sizin elinizde, yetkinizde olan bir şey.

Gülcan Görüroğlu

Kaynak: Halkın Sesi TV

Adalet Bakanlığı’nın Basın Açıklaması

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: