Başlangıç > Ölüm Orucu, F Tipi, Güncel Haberler > TBMM Başkanı Bülent Arınç Avukat Behiç Aşçı’nın Ailesi ve STK Temsilcileriyle Görüştü

TBMM Başkanı Bülent Arınç Avukat Behiç Aşçı’nın Ailesi ve STK Temsilcileriyle Görüştü

Bulent Arinc Fazilet Erdogan

TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ: TECRİT İÇİN OCAK BAŞINDA BİR HEYET OLUŞTURUYORUZ. ADALET BAKANI İLE DE GÖRÜŞECEĞİM, AMA BEHİÇ AŞÇI ÖLÜM ORUCUNU BIRAKSIN..

BEHİÇ AŞÇI’NIN ANNESİ FAZİLET ERDOĞAN: BEHİÇ, TECRİT SON BULMADAN, BİR DERİ BİR KEMİK KALMASINA RAĞMEN EYLEMİNİ BIRAKMAZ. O BENDEN DAHA İNATÇI.

BEHİÇ AŞÇI’NIN TEYZESİ NAİME EMLİK: 7 YILDIR SÖZ DUYUYORUZ ÇÖZÜM İÇİN SÖZ DEĞİL, SOMUT ADIM BEKLİYORUZ. BU BAYRAMA DA AĞLAYARAK GİRMEK İSTEMİYORUZ.

ÖZGÜR-DER GENEL BAŞKANI HÜLYA ŞEKERCİ: BEHİÇ AŞÇI DAHİL KİMSE TEK BİR ÇÖZÜM DAYATMASINDA DEĞİL. DOLAYISIYLA HÜKÜMETİN ATACAĞI EN KÜÇÜK ADIM DAHİ GERİLİMİ ORTADAN KALDIRACAKTIR.

bulent arinc

TBMM Başkanı Bülent Arınç tecrit uygulamasını protesto için 266 gündür Ölüm Orucu eylemini sürdüren Avukat Behiç Aşcı’nın, annesi Fazilet Erdoğan, teyzesi Naime Emlik, İHD Marmara Bölge Temsilcisi Doğan Genç, Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci ve Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcı Şinasi Haznedar ile görüştü.

Bülent Arınç ile GörüşmeToplantı öncesi Arınç tarafından basına yönelik yapılan açıklamada, F tipi hapishanelerindeki tecrit sorununun Türkiye için önemli bir konu haline geldiğini belirterek, “Bir avukat arkadaşımız olan Behiç Aşçı 266 gündür bir konuya dikkat çekiyor. Duyarlılık ve kararlılık gösteriyor. Bu duyarlılığını toplumun tüm kesimine ulaştırmak istiyor. Ama sağlığı gittikçe kötüleşiyor. Bu nedenle hepimizin bu konuya dikkat çekmemiz gerekiyor” dedi.

Arınç burada yaptığı görüşmede, F tipi hapishanelerdeki şartların insani şartlar olmaktan çıktığını söyleyerek, F tipleri için Ocak ayının ilk haftasında çalışmalar başlatacaklarını belirtti. Arınç ayrıca Avukat Behiç Aşcı’nın Ölüm Orucu eylemini bırakmasını istedi. Bunun üzerine söz alan Fazilet Erdoğan ise tecrit uygulaması son bulmadığı takdirde oğlunun eylemini bırakmayacağını vurgulayarak şöyle dedi; “Bir deri kemik kalmasına rağmen eylemini bırakmaz”

Bülent Arınç, F tipi hapishanelerdeki koşulların iyileştirilmesi için müdahil olmasının kendisinden istendiğini ifade ederek, bir avukatın Ölüm Orucu eylemine başlamasına TBMM’nin “kayıtsız kalmasının mümkün olamayacağını” belirterek şöyle konuştu, “‘Kendince haklı olan bu mücadele, toplumda yankı bulacak ve dikkati çekmek istediği konu üzerinde daha büyük bir duyarlılık oluşabilecektir. Adalet Bakanlığı ve Meclis’in harekete geçmesi için ortaya koyduğu direnç, bence görevini tamamlamıştır. Bu konuda Meclis Başkanı olarak ben arkadaşımızın bir an önce yaşama hakkına saygı gösterilmesi, kendisinin öncelikle bu saygıyı taşımasını arzu ediyorum. İsteğimiz, Behiç Aşçı’nın 265 gündür devam eden direncinin, yani ‘ölüm orucu’ diye isim koyduğu olayın bitirilmesidir. Bir bayram arifesinde olduğumuzu da düşünerek arkadaşımızın toplumun düşüncesini ve ortak duyarlılığını dikkate almasını istiyoruz. İsteğimiz, ölüm orucuna bir an önce son vererek, sağlık şartlarının yerine getirilmesidir. Bu yapılabildiği takdirde konu üzerindeki çalışmayı Ocak ayının ilk haftasında başlayarak bir heyet marifetiyle sürdüreceğimizi söylemek istiyorum.”

Basının konuya geniş ilgi göstermesine de işaret eden Arınç, gösterdiği insani duyarlılık nedeniyle basına teşekkür etti. Arınç, ”Dileriz ki, Behiç Aşçı’nın bugün bu talebimizi dikkate alarak ‘Ölüm orucuna son veriyorum’ demesi, toplumu rahatlatacaktır” dedi.

”Aşçı’nın hayatının kurtulması ve dikkat çekmek istediği konu üzerinde toplumsal bir duyarlılık meydana getirmek arzusu, bence hepimizi konuya eğilmeye mecbur kılıyor. Birkaç gün evvel bana pek çok imzayla birlikte konuya ilişkin mektup getirdiler. F tipi cezaevleri, bu cezaevlerinin şartları ve iyileştirilmesi amacıyla, Behiç Aşçı’nın durumuna dikkat çekip bizim bu konuya müdahil olmamızı istediler. Doğrusu bu konuda dikkat göstermemek mümkün değil. Çünkü yaşama hakkı kutsal bir haktır. Bu konuda Meclis’in de duyarsız kalması mümkün değil.”

Arınç, konuya ilişkin olarak dün 90 avukatın Ankara’ya gelerek kendisiyle görüşmek istediğini, ancak kendisinin bir yakınının rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’a gelmek zorunda kaldığını hatırlatarak, bu avukatlarla Meclis Başkan Vekili İsmail Alptekin’in görüştüğünü ve isteklerini ilettiklerini söyledi. Behiç Aşçı’nın annesi, teyzesi ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle İstanbul’da bir araya gelmeyi arzu ettiğini dile getiren Arınç, ailesi ve
doktorlarının Aşçı’nın ciddi sağlık sorunları içerisinde olduğunu kendisine ilettiklerini ifade etti.

”İYİLEŞTİRME YAPILABİLİR…”

F tipi cezaevleri ve hücre sistemi uygulamasının, 2000 yılı Aralık ayında başladığını hatırlatan Arınç, konuşmasına şöyle devam etti: ”F tipi cezaevi ve hücre sistemi uygulamasında büyük sorunlar olduğu, tutuklu ve hükümlülerin toplumsal aktivitelerden uzak kaldığı, yüz yüze görüşülemediği için bu şartların insani şartlar olmaktan çıktığı, insanların ruhsal bunalıma girdiği, ceza ve infazda arzu edilen ıslah gayesinin oluşamadığı görüldü. Bu konuda iyileştirme yapılabilir. Uygulamanın önümüze getirdiği sorunlar tek tek incelenip bunların giderilmesi için çalışılabilir. Bütün dünyadaki ceza ve infaz sistemlerinde asıl olan, insan onuruna aykırı hareket etmemek, insan yaşamının önemi ve kutsallığını dikkate almak, hükümlüler için de ıslah ögesini unutmamak gerekir. Bu olayın kanun ve yönetmelikleri ilgilendiren yanı da var. Adalet Bakanı bütçe konuşmasında bu konuyla ilgili oturulup konuşulabileceğini ve bazı taleplerin dikkate alınabileceğini ifade etmiştir. Biz de TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve bizzat Başkanlık olarak baroların da katkısıyla, sivil toplum örgütlerinin katkısıyla, ideolojik kavganın dışında olaya insani açıdan bakarak, insan unsurunun en önemli olduğu düşüncesinden hareketle neler yapılabileceği konusunun araştırılması ve sonuca ulaştırılmasında fayda görüyoruz. Vakit geçirilmeden bu konu üzerinde duyarlılık gösterilmelidir. Basının da bu kadar ilgi göstermesi bizim önümüze bir gerçeği koyuyor; O da Behiç Aşçı’nın bir an evvel ölüm orucunu bitirmesidir.”

SORULAR

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan TBMM Başkanı Arınç, bir gazetecinin Ocak ayında başlatılacak çalışmanın geç sayılıp sayılmayacağı şeklindeki sorusu üzerine, kendisinin gerçekçi bir kişi olduğunu ve bugün Aralık ayının 26’sı olduğunu hatırlatarak, bugünden yarına bir sonuç alınabileceğinin söylenemeyeceğini belirtti. Arınç, ”Yılbaşı ve kurban bayramı içinde bu konuda olumlu bir girişim yapılabilirse bundan memnun oluruz” dedi. Bülent Arınç, gelişmelere göre yarın Ankara’ya döneceğini ve konuyu gerek Adalet Bakanı, gerekse yetkililerle görüşeceğini de dile getirerek, bu konuda yılbaşından önce bir iyileştirme yapılabilmesi konusunda kendilerinden ricacı olacağını söyledi.

Konunun kanun ve yönetmelikleri ilgilendiren boyutunun da olduğunu hatırlatan Arınç, ”Ocak ayında bir çalışma başlatabilirsek, bu geç sayılmaz ama bir şey geç sayılır; o da Behiç Aşçı’nın bu oruca devam etmesi” diye konuştu. Arınç, öncelikle Aşçı’nın ölüm orucuna son vermesi gerektiğini vurgulayarak, ”Türkiye’deki tüm kamuoyu, Behiç Aşçı’nın ölüm orucunun bir an evvel sona erdirilmesini bekliyor. Sivil toplum örgütlerinin de birinci arzusu budur. Sayın Aşçı, dikkat çekme konusunda, orada yaşanan olumsuzlukların tarafı olan insanların hukukunu ortaya koyma konusunda başarılı olmuştur. Biz kendisinin aramıza bir an önce sağlıklı olarak dönmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Bülent Arınç, bir gazetecinin Aşçı’yı ziyaret edip etmeyeceğini sorması üzerine de ”Yüz yüze görüşme imkanımız olamaz ama telefonla mutlaka görüşeceğim” yanıtını verdi.”

BEHİÇ AŞÇI’NIN ANNESİ FAZİLET ERDOĞAN: BEHİÇ, TECRİT SON BULMADAN, BİR DERİ BİR KEMİK KALMASINA RAĞMEN EYLEMİNİ BIRAKMAZ. O BENDEN DAHA İNATÇI.

Toplantıda Bülent Arınç’ın ardın söz alan anne Fazilet Erdoğan ise şöyle konuştu, “Bütün annelerin bayramının güzel geçmesi için tecritin kalkmasını istiyorum” Fazilet Erdoğan oğlunun Ölüm Orucu‘nu tecrit uygulaması son bulmadan sürece bırakmayacağını belirterek şöyle dedi; “Bir deri kemik kalmasına rağmen eylemini bırakmaz, çünkü o benden daha inatçı.”

Bu sözler üzerine ise Bülent Arınç şöyle dedi; “Ölüm ile inat olmaz. İnşallah bugün iyi bir başlangıç olur”

BEHİÇ AŞÇI’NIN TEYZESİ NAİME EMLİK: 7 YILDIR SÖZ DUYUYORUZ ÇÖZÜM İÇİN SÖZ DEĞİL, SOMUT ADIM BEKLİYORUZ. BU BAYRAMA DA AĞLAYARAK GİRMEK İSTEMİYORUZ.

Toplantıda söz alan Av. Behiç Aşcı’nın teyzesi Naime Emlik ise, Bülent Arınç’a hitaben şöyle dedi; “Bu lafları 7 yıldır duyuyoruz. Çözüm için artık yeni bir şey istiyoruz. Bu bayramda artık ağlayarak girmek istemiyoruz”

Ayrıca toplandı söz alan Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Haznedar, Demokratik Kitle Örgütleri’nin F tipi hapishanelerdeki tecrit uygulamalarına karşı 7 yıldır mücadele ettiklerini belirtti. Haznedar, 122 insanın F tiplerine karşı verilen mücadelede bugüne kadar 122 insanın yaşamını yitirdiğini belirterek, 123’üncü ölümün yaşanmamasını istediklerini bildirdi. Tek taleplerinin tecridin kalkması olduğunu belirten Haznedar şunları söyledi, “Biz F tiplerini ceza içinde bir ceza olarak görüyoruz. İnsanlar suçlu da olsa, haklarının olduğu kabul edilmeli, çünkü demokrasiler bunu kabul etmekte.”

Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci’de söz alarak, şu noktalara değindi: “Geçtiğimiz hafta ortak basın açıklaması ile tecrite yönelik duyarlılık çağrımızdan iki gün sonra Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek sorunu yok sayan, bildik katı bürokratik refleksi yansıtır şekilde uzlaşmaya kapalı bir açıklama yaptı. Meclis Başkanı olarak Ankara’da Adalet Bakanı ve diğer ilgili kurumlara sorunu ilettiğinizde F tiplerinde tecrit koşullarının olmadığı ve mahkumların sosyal alanlardan yeterince yararlandığı anlatılacaktır. Hadisenin düğüm noktası burasıdır. Doğrudur örneğin, Bolu F tipinde bir halı saha yapılmıştır. Ancak araştırmalarımız neticesinde 6 ay boyunca her hafta bu sahadan yararlanmak için dilekçe veren mahkumların talebi reddedilmiştir. Bunun gibi yaşanan pek çok keyfi uygulama tecrit koşulları neticesinde 146 mahkumun intiharına sebep olmuştur. Sorunun çözülmesinde Behiç Aşçı dahil hiç kimse tek bir çözüm dayatmasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla hükümetin atacağı olumlu küçük bir adım dahi gerilimi ortadan kaldıracaktır. Daha sonra heyet Bülent Arınç ile basına kapalı görüşme yaptı.

Bülent Arınç ile görüşen heyet daha sonra Şişli’deki Direniş Evi’ne geçti. Burada yapılan görüşmeye ilişkin bir basın toplantısı yaparak basına bilgi verdi.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: