Başlangıç > 3 Kapı 3 Kilit, Ölüm Orucu, F Tipi, Güncel Haberler, Tecrit > Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Düzenleme Yapabiliriz

Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Düzenleme Yapabiliriz

Adalet Bakanı Cemil ÇiçekTBMM Başkanı Bülent Arınç’ın F Tipi Cezaevlerinde tecrit uygulamasının sona erdirilmesi talebiyle ölüm orucu sürdüren Avukat Behiç Aşçı ile ilgili girişimini değerlendiren Adalet Bakanı Cemil Çiçek, cezaevi şartlarını iyileştirme yolunda adımlar attıklarını, makul ve tutarlı her türlü öneriye açık olduklarını söyledi. İnfaz rejiminde de düzenleme yaptıklarını söyleyen Adalet Bakanı, “Ancak bunun ucu açıktır. ‘Her şey yeterince yapıldı, kimse bir şey yapamaz’ denemez” diye konuştu.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hakim ve savcıların kura çekim töreninde soruları yanıtladı. Çiçek, uzunca bir süredir cezaevi şartlarının iyileştirilmesi için adımlar attıklarını söyledi.

Çiçek, “Fiziki şartları nasıl iyileştirdiğimiz ilerleme raporunda da uluslararası kuruluşların raporlarında da var” dedi. İnfaz rejiminde de düzenleme yaptıklarını söyleyen Adalet Bakanı, “Ancak bunun ucu açıktır. (Her şey yeterince yapıldı, kimse bir şey yapamaz) denemez” diye konuştu.

Çiçek, makul ve tutarlı önerilere her zaman açık olduklarını söyledi. Çiçek, “Ancak Türkiye terörü en acı şekilde yaşayan ülkelerden biri. O nedenle infaz iyileştirmeleri yaparken dengeyi en iyi şekilde korumalıyız. Biz içerde de dışarda da insanların yaşamasından yanayız” dedi.

“TECRİT YAKLAŞIMI TERKEDİLMELİ – 3 KAPI 3 KİLİT AÇILMALI”

Bu arada Ceza Hukukçuları Derneği de Prof. Dr. Duygun Yarsuvat ve Köksal Bayraktar imzalı bir yazılı açıklama yaparak, cezaevi koşulları ve infaz rejiminin yeniden incelenmesi gerektiğini duyurdu.

Avukat Behiç Aşçı’nın kendini feda edişine seyirci kalınmaması gerektiğini, sistemin insanı birey olmaktan çıkardığını, toplumun dışına ittiğini ve yeniden kazanılması ihtimalini ortadan kaldırdığını ifade ederek, uygulamanın kaldırılması istendi.

Diğer yandan Diyarbakır, Sakarya, Van ve Aydın barolarıın başkanları konuyla ilgili, ‘F tipi cezaevlerinde tecrit politikası uygulanıyor. Çözümü, ‘üç kapı üç kilit’ uygulamasında görüyoruz’ dedi.

Hukukçular ve demokratik kitle örgütleri tarafından sunulan, ‘üç kapı üç kilit’ önerisinde, bir koridordaki üçer kişilik hücrelerin kapılarının belli saatlerde açık tutulması ve dokuz mahkûmun bir araya gelmesinin sağlanması isteniyor.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: