Başlangıç > 3 Kapı 3 Kilit, Avukat Behiç Aşçı, Ölüm Orucu, F Tipi, Güncel Haberler, Tecrit > Behiç Aşçı: TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın İyi Niyetini Önemsiyorum, Çözüm Sağlanabilir.

Behiç Aşçı: TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın İyi Niyetini Önemsiyorum, Çözüm Sağlanabilir.

26 Aralık günü Dolmabahçe Sarayı’nda tecrit uygulamasını protesto için 266 gündür ölüm orucu sürdüren Avukat Behiç Aşçı‘nın, annesi Fazilet Erdoğan, teyzesi Naime Emlik, İHD Marmara Bölge Temsilcisi Doğan Genç, Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci ve Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcı Şinasi Haznedar‘ın aralarında bulunduğu bir heyet TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüşmüştü. Heyet yaptığı görüşmenin ardından avukat Behiç Aşçı’nın Ölüm Orucu’nu sürdürdüğü Şişli’deki evine gelerek Aşcı ile görüştü. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından görüşmelere ilişkin bulunan basının sorularını cevapladı.

Behiç Aşçı da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bir gazetecinin, “Behiç Bey biz Dolmabahçe Sarayı’ndaydık. Öncelikle şunu soralım Bülent Arınç sizi aradı mı?” sorusunu “Henüz aramadı arayacağını söylediler ama henüz aramadı.” şeklinde cevapladı. Gazeteci: “Arayacaktır muhtemelen. Ne diyeceksiniz yanıtınız ne olacak?” diye sorunca, Behiç Aşçı; “Şu an somut bir şey yok Adalet Bakanlığı’ndan somut bir şeyini bekledik. Belki Bülent Bey’den bu konuda bir yardım isteriz. Adalet Bakanlığı’ndan somut bir şey önermeleri noktasında Tabi şey güzel Bülent Bey’in iyi niyetli bir insan olarak yaklaşıp konuya bir el atması bu konuyu çözmek için uğraşacağına sözler vermesi. Çözmek için gayret sarf etmesi çok güzel bir gelişim ve çok önemli, önemsiyorum da zaten. Sanırım somut bir şey de sağlayabilir gibi de geliyor bana Bakanlık cephesinden” şeklinde yanıt verdi.

26 Aralık günü Dolmabahçe Sarayı’nda tecrit uygulamasını protesto için 266 gündür ölüm orucu sürdüren Avukat Behiç Aşçı‘nın, annesi Fazilet Erdoğan, teyzesi Naime Emlik, İHD Marmara Bölge Temsilcisi Doğan Genç, Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci ve Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcı Şinasi Haznedar‘ın aralarında bulunduğu bir heyet TBMM Başkanı Bülent Arınç ile görüşmüştü. Heyet yaptığı görüşmenin ardından avukat Behiç Aşçı’nın Ölüm Orucu’nu sürdürdüğü Şişli’deki evine gelerek Aşcı ile görüştü. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından görüşmelere ilişkin bulunan basının sorularını cevapladı.

Heyet adına söz alan Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Şinasi Haznedaroğlu, 5 Nisan’dan bu yana Ölüm Orucu yapan Behiç Aşçı’nın durumunu konuşmak üzere Meclis Başkanı Bülent Arınç’la görüştüklerini anlattı. Tecridin insanlar üzerinde yarattığı ağır tahribatlara değinen Haznedaroğlu, “Bu görüşmenin tamamen insani yandan yakıcılığından kaynaklı bu görüşmeyi yaptık. F tipi hapishanelerde yaşanan sorunların çözümü yolunda bir diyalog kanalının açılması gerektiğini ifade ettik. Bu diyalogun bedelinin bu kadar ağır olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu diyalog 122 canı geride bırakarak sağlanmamalıydı” dedi.

Gazetecilerin sorduğu soruları cevaplayan Haznedaroğlu bir soru üzerine, “Bizler de bugün Dolmabahçe’deydik. Ne gibi bir sonuca varıldı? Çünkü Bülent Arınç bir önkoşul söylemişti, o da Behiç Aşçı’nın Ölüm Orucu’nu bırakması. Buna bir sonuç alındı mı?” şeklindeki soruyu cevaplandıran heyet şunları söyledi.

İHD MYK Üyesi Doğan Genç: Önkoşul değildi.

Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci, “Önkoşul olarak söylemedi aslında da bırakırsa diyalog zemininin, çözümüm daha kolay olabileceğini söylemişti. Öneri olarak getirmişti. iz Behiç beye konuştuklarımızı aktardık. Kendisi de bunun ciddi bir öneri olduğunu söyledi. Kendisinin süreci kapatmak istemediğini bu sürecin devam etmesi gerektiğini diyalog sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi bu önerinin de ciddiye alınacak bir öneri olduğunu söyledi.” dedi.

Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Şinasi Haznedaroğlu ise, “Sonuçları itibariyle böyle bir kararın sadece kendisini değil başka bir takım durumları da bağlayabileceğini ifade etti. Pat diye ben şöyle şöyle bir karara vardım gibi bir cevabi bekliyor olduğumuzdan zaten biz buraya gelmiş değildik. Sadece görüşmenin atmosferinin bilgisini kendisine aktardık tabiî ki kendi bileceği bir iş bu bedeli kendi ödüyor bu tasarruf onun bir meyil müddeti istedi zaten duygu ve düşüncesini Meclis Başkanımıza ileteceğiz.” şeklinde konuştu.

Söz alan Hülya Şekerci de, “Yani diyalogu sürdürmek istiyor, çözmek istiyor, süreci de tıkamak istemiyor Behiç bey.” diye konuştu.

Tekrar söz alan Doğan Genç şunların söyledi; “Bilinmesi gereken şu arkadaşlar. Koşul yok. Ne Behiç aşçı tarafından ne Meclis Başkanımız tarafından hiçbir ön koşul yok sadece sorunun şu an çözümü noktasına ulaşmak üzeredir çözümün bu adımı kolaylaştırmak. Bizim de şu an Şinasi beyin de anlattığı gibi bizim de amacımız bu işi kolaylaştırmak. Adım attırmak.”

Şinasi Haznedaroğlu: “Şu durumu ittifakla bütün arkadaşlarımız altını çizerek belirtmek beyan etmek istiyoruz. Sayın Meclis Başkanımızın konuya yaklaşımı bizi fevkalade mutlu ve memnun etti. Aşağı yukarı bütün arkadaşlarımız bu konuda mutabıkız. Keşke bu olaya başından beri böyle yaklaşılsaydı. Sorumlu bir devlet adamlığı yaklaşımı ve sorumlu bir siyasetçi tavrıyla yaklaştı, kendilerine bir kez daha biz ben ve arkadaşlarım teşekkür ediyoruz” dedi.

Heyetin gazetecilerin sorularını yanıtlamalarının arkasından avukat Behiç Aşcı gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, “Behiç Bey biz Dolmabahçe Sarayı’ndaydık. Öncelikle şunu soralım Bülent Arınç sizi aradı mı?” diye sordu.

Bu soru üzerine Behiç Aşçı, “Henüz aramadı arayacağını söylediler ama henüz aramadı.” şeklinde cevapladı.

Gazeteci: “Arayacaktır muhtemelen. Ne diyeceksiniz yanıtınız ne olacak?” diye sorunca, Behiç Aşçı; “Şu an somut bir şey yok Adalet Bakanlığı’ndan somut bir şeyini bekledik. Belki Bülent Bey’den bu konuda bir yardım isteriz. Adalet Bakanlığı’ndan somut bir şey önermeleri noktasında Tabi şey güzel Bülent Bey’in iyi niyetli bir insan olarak yaklaşıp konuya bir el atması bu konuyu çözmek için uğraşacağına sözler vermesi. Çözmek için gayret sarf etmesi çok güzel bir gelişim ve çok önemli, önemsiyorum da zaten. Sanırım somut bir şey de sağlayabilir gibi de geliyor bana Bakanlık cephesinden” şeklinde yanıt verdi.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: