Başlangıç > Erol Zavar, F Tipi, Güncel Haberler, Tecrit, Şiir > F Tipi Cezaevi’nde Tutulan Kanser Hastası Gazeteci Zavar İçin Hazırlanan “Ölümü Ektim Randevu Yerinde”nin Galası Yapıldı

F Tipi Cezaevi’nde Tutulan Kanser Hastası Gazeteci Zavar İçin Hazırlanan “Ölümü Ektim Randevu Yerinde”nin Galası Yapıldı

Erol ZavarSincan F Tipi Cezaevi’nde tutulan kanser hastası gazeteci Odak Dergisi Yazıişleri Müdürü Erol Zavar‘ın ve ailesinin yaşadıklarını konu alan, yönetmenliğini Nesrin Cavadzade ve Hüseyin Karabey‘in yaptığı, Müziklerini Grup Kızılırmak‘ın hazırladığı belgesel-film, “Ölümü Ektim Randevu Yerinde”nin galası gerçekleşti. Taksim Muammer Karaca Tiyatrosu’nda düzenlenen galaya aralarında Akın Birdal, Celal Beşiktepe, İlkay Akkaya, Hakan Öztürk‘ün olduğu çok sayıda davetli katıldı. Galada bir konuşma yapan Erol Zavar’ın eşi Elif Zavar, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek‘in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya değinerek, tecrit yok’ diyor biz yaşadıklarımızı biliyoruz, gerçekleri söylemiyor, ben ondan davacıyım” şeklinde konuştu.

“Ölümü Ektim Randevu Yerine”

Cavadzade ve Karabey’in belgeselinin adı, geçtiğimiz günlerde aynı adla bir şiir kitabı yayınlanan Odak Dergisi eski Yazıişleri Müdürü Erol Zavar’ın bir şiirinden alınmıştı.

35 dakikalık film, Erol Zavar örneğinde tüm hükümlülerin herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarında başlarına neler geldiğini-gelebileceğini çıplak bir şekilde ortaya koyuyordu.

Erol Zavar Kimdir?

Erol Zavar, gazeteci, Odak Dergisi’nin eski yazıişleri müdürü. 36 yaşında. 5 yıldır hapiste. Kendisine isnat edilen suç: Zorla alıkoyma, verilen ceza ise “müebbet”. Adam öldürme yok, yaralama yok. Erol Zavar adli bir suç işlediği halde politik kimliğinden dolayı ağır tecride ve kötü muameleye maruz kalıyor. Zavar, 7 yıldır kanser. Mesane kanseri. Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Erol Zavar İçeri girdiğinde her altı ayda bir sistoskopi yapılmalıydı. 2 yıl boyunca cezaevi yönetimi bu sistoskopiyi engelledi.

Oysa yapılsaydı risk yoktu. Öyle demişti doktorlar. Ama cezaevi doktorları ona tetkik için izin yerine “aspirin” verdiler. Bu arada onlarca kez geçirdiği krizler, bayılmalar, kanamalar nedeniyle doktora gitti ama F tipinde doktora gitmek bile sıra dayağından geçmek anlamına geliyordu. Bir iki köşe yazarı ondan söz ettiler. Bu sayede 2004’te sistoskopi yapıldı.

Mesaneyi tümör sarmıştı. Apar topar ameliyat edildi. İlk defa, tam 5 tümör çıkartıldı.

3 ayda bir hastaneye kaldırıldı, yeniden ameliyat edildi, yeni tümörler alındı.

Avukatları ve ailesi Adli Tıp Kurumu, Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurularını sürdürüyorlardı.

Adli Tıp Kurumu Nisan 2006’da “tedaviyi kabul etmiyor” gerekçesiyle tedavisinin cezaevinde sürmesinde bir sakınca olmadığına karar verdi.

Oysa o güne kadar Şubat 204 ile Nisan 2006 arasında 3’ü Ankara Numune Hastanesi, 6’sı Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi’nde olmak üzere tam 9 kez ameliyat geçirmiş ve toplam 35 kanserli ur alınmıştı.

Hastanenin cezaevi koğuşu o kadar beter koşullardı ki; Zavar gibi sık sık idrara çıkması gereken biri için bile 4 ayrı nöbetçiden yazılı emir gerekiyordu tuvalete gitmek için. Bu koğuşa haftada bir doktor uğruyordu. Bu koşulların F Tipini dahi aratması karşısında Erol Zavar hastaneden ayrılmayı ve cezaevine naklini istemişti. Tedaviyi kabul etmemek değildi bu.

Erol Zavar ilk değil, 2004’de kan kanseri (lösemi) olmasına karşın F tipi cezaevinden bırakılmayan siyasi tutuklu Ali Şahin hayatını kaybetmişti. Zile M Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Yurdakul ‘a ise akciğer kanseri olmasına karşın Ankara Numune Hastanesi tarafından ‘’sağlam” raporu verilmiş, Yurdakul, rapordan 2 ay sonra yaşamını yitirmişti. bkz. F Tipi – Tecrit Koşullarında Fizyolojik Hastalıklar ve Psikolojik Rahatsızlıklar Dört Kat Arttı

Belgeseli hazırlayanlar hukukçulardan, doktorlardan, insan hakları savunucularından konuyla ilgili görüşler almışlardı, uzmanların tutuklu hastaların durumuna ilişkin verdiği örnekler çarpıcıydı. Bunlardan biri cezaevinde kalp krizi ya da ölümcül başka bir kriz geçiren hastaların durumuydu. Prosedür gereği bu hastalara 45 dakikadan önce müdahale edilemiyordu, dolayısıyla kurtarılmaları mümkün değildi.

Hukukçular ve insan hakları savunucuları, devletin belirsiz bir ‘terör’ kavramını ileri sürerek politik tutuklulara ‘düşman’ ya da ‘hastalıklı’ gibi yaklaşmasının sorunun kaynağını oluşturduğunu vurguluyorlardı.

Erol Zavar’ın Eşi Elif Zavar: “Kenan İpek’ten Davacıyım”

Belgesel’in gösteriminin ardından Nesrin Cavadzade, Hüseyin Karabey ve İlkay Akkaya kısa birer konuşma yaptı. Sanatçılar konuşmalarında dayanışmanın ve birliğin önemini vurguladılar.

Sanatçıların ardından bir konuşma yapan Erol Zavar’ın avukatı Şafak Yıldız da “Kanser Hastası Erol Zavar’ın Serbest Bırakılması” talebiyle sürdürdükleri kampanyanın amaçlarına ulaşıncaya kadar devam edeceğini belirtti.

“Ölümü Ektim Randevu Yerinde”nin kurgusu Erol Zavar kadar, çocukları ve eşi Elif Zavar‘a odaklanarak düzenlenmişti. Son olarak sahneye çıkan Elif Zavar, belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere ve Erol Zavar’la dayanışma içinde olan demokratlara, insan hakları savunucularına teşekkür ederek söze başladı.

Eşinin yaşadıklarını anlatırken duygulandığı gözlenen Elif Zavar, geçtiğimiz günlerde F Tipi Cezaevlerinde tecrit olmadığı yönünde bir açıklama yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek‘e hitaben “Tecrit yok” diyor, “biz yaşadıklarımızı Erol’un başına gelenleri biliyoruz. Erol inatçı, olmasaydı, yurtsever olmasaydı, devrimci olmasaydı bu koşullara dayanamazdı. Erol’a sevgim olmasa ben de dayanamazdım. Kenan İpek gerçekleri söylemiyor ben ondan davacıyım” şeklinde konuştu.

Galaya katılanlara çocukların çizimlerinden oluşan kartpostallar dağıtıldı, Erol Zavar’a kart atmak isteyenler, bu kartlara dilek ve düşüncelerini yazarak bir kutuya attılar.

EROL ZAVAR’IN FİLME ADINI VEREN ŞİİRİ

Ölümü Ektim Randevu Yerinde
Beklemekten Ağaç Olsun

Zembereği boşalmış sözcüklerin
Akreple yelkovan öpüşüyor onikide
Bütün ziller vaktinde vuruyor,
tembellik edip gitmeyeceğim
Kusura bakma ölüm
Bugün de gecikeceğim
Sessizlik çökmüş kentin sokaklarına
Martılar uykuya dalmış
Kar bütün izlerini örtmeye hazır
Randevularımıza sadığımdır sektirmem saatini
ama bu sefer tembelliğim tuttu,
ölüm daha çok beklersin beni…
Şimdi kış
ölümün vaktidir derler
ve tecrübelerimden bilirim
kışın ölene söverler.
Kusura bakma ölüm
ben ardımdan sövdürmem.
Bu randevuya asla gelmem.
Bu şiirin içinden tren de geçebilir
Uçak da
Vapur da
Bütün teknolojik ölüm aletleri de
ama hiç birine binmeyeceğim
Kusura bakma ölüm
gelmeyeceğim

***

Gelecek öyle uçsuz bucaksız duruyor ki
Ve ben ne olacağını merak ederken
hani filmin en güzel sahnesinde
sinemadan çıkar gibi
hayattan çıkıp gidemem
Kusura bakma ölüm
Adın çok soğuk gelemem
Bunca mazeretim varken
yaşama dair,
ölümü aklımdan bile geçirmem
Seviyorum seni hayat
tüm kötü sürprizlerini de..

Erol Zavar, 17 .02.2004
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Mahkum Koğuşu No: 6

Reklamlar
 1. 15 Mart 2007, 13:23

  Erol Zavar in web sitesinde birkac degisiklik oldu .Bunlardan birisi de yeni eklenen ziyaretci defteri. Bu sayede duyrulari oradan da yapabilirsiniz. Ayrica Erol Zavar‘ın ve ailesinin yaşadıklarını konu alan, yönetmenliğini Nesrin Cavadzade ve Hüseyin Karabey‘in yaptığı, Müziklerini Grup Kızılırmak‘ın hazırladığı belgesel-film, “Ölümü Ektim Randevu Yerinde” de artik site üzerinden izlenebilir.

  Erol Zavar yasam hakki koordinasyonu

 2. 17 Mart 2007, 1:52

  merhabalar http://www.erolzavar.com burdan erol zavarın videosu izliyebilirsiniz

 3. 8 Haziran 2007, 22:57

  Erol Zavar’la dayanışma etkinliği yapıldı

  (08.06.2007)- Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Erol Zavar’ın serbest bırakılması talebiyle dün akşam saatlerinde Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde dayanışma etkinliği düzenlendi.

  Odak Dergisi Yazıişleri Müdürü iken tutuklanan Zavar, yıllardır mesane kanseri ve tedavisi gerçekleştirilmiyor. Erol Zavar’a Yaşam Koordinasyonu’nun organize ettiği dayanışma etkinliği ile Zavar’ın tedavi edilebilmesi için serbest bırakılması istendi.

  F tiplerinde süren tecrit işkencesine dikkat çekilen ve hasta tutsakların tedavilerinin yapılmadığı belirtilen etkinlik Özgür Radyo, Başka Kültür Merkezi, Grup Kızılırmak, Hakan Yeşilyurt ve Grup Leser’in katkıları ile gerçekleşti. Etkinliğe yaklaşık 200 kişi katıldı.

  Grup Laser’in ezgileri ile başlayan etkinliğinde Erol Zavar’ın eşi Elif Zavar ve TUYAB adına Yusuf Can birer konuşma yaptılar. Zavar “Eşim, sağlık sorunlarına rağmen tedavisi yapılmadığı gibi birde 4 ay görüş cezası aldı. Verilen raporlara rağmen sistemin aymazlığı sürüyor. Cezaevinde tecrit, tredman bir çok hastalık yaratmıştır. Biz bir mücadele başlattık ve sizi, sesinizi sesimize katmaya çağırıyoruz” dedi.

  Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Birliği adına konuşan Yusuf Can ise “Zavar gibi bir çok dostumuz sağlık sorunu yaşıyorlar. Biz TUYAB olarak sahip çıkacağız. İlmek ilmek dayanışmayı öreceğiz” dedi.

  Dayanışma etkinliği Hüseyin Karabey ve Nesrin Cevatzade’nin yönettiği “Ölümü ektim randevu yerinde” isimli sinevizyon gösterimi ile devam etti, gece de son olarak Hakan Yeşilyurt ve Grup Kızılırmak sahne aldı.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: