Başlangıç > Ölüm Orucu, F Tipi, Güncel Haberler, Tecrit, Toplum Konuşuyor > Aydınların, Sanatçıların ve Kitle Örgütlerinin Tecrit Buluşması Polis Ablukası Altında Gerçekleşti

Aydınların, Sanatçıların ve Kitle Örgütlerinin Tecrit Buluşması Polis Ablukası Altında Gerçekleşti

taksimoturma060107_6.gifDemokratik kitle örgütleri ve aydınların inisiyatifiyle ve tecridin sona erdirilmesi talebiyle her Cumartesi günü Taksim Tramvay Durağı’nda yapılması kararlaştırılan etkinliğin ikincisi dün (cumartesi) gerçekleştirildi. Etkinlik boyunca Emniyet güçlerinin Taksim’i abluka altına aldığı ve göstericilere karşı tahammülsüz davrandığı gözlendi. Bir konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü Dursun Yıldız, cumartesi buluşmalarının “tecrit kaldırılıp, ölümler durduruluncaya” kadar her hafta devam edeceğini açıkladı.

Saat 19.00’da yüzlerce kişi oturma eylemine katılmak için Taksim Tramvay durağında toplanmaya başlandı. “Tecriti Kaldırın Ölümleri Durdurun” pankartı ve dövizleri açılarak oturma eylemine başlandı.

Tecrite karşı olan ve ölümlerin durdurulmasını isteyen demokratik kurumlar, sendikalar, sanatçılar, aydınlar, hukukçular ve bunların yanı sıra yolda geçen ve sloganları duyan halktan insanların da destek verdiği eyleme katılım çoğaldı.

KESK Dönem sözcüsü Dursun Yıldız’ın açılış konuşmasıyla birlikte yoğun bir polis ablukası da başladı. Taksim Meydanı’nın hemen her yerinde Çevik Kuvvet ekipleri yer alıyordu. Dursun Yıldız konuşmaya başlayacağı sırada Emniyet Müdür Yardımcısı yapılan eylemin sonlandırılmaması durumunda müdahale edileceğini belirtti. Topluluk, “Tecriti Kaldırın Ölümleri Durdurun” sloganıyla cevap verdi.

Dursun Yıldız “Tecrite karşı verilen mücadelenin her zaman devam edeceğini bu eylemin burada bitmediğini” belirterek herkesin sakin bir şekilde dağılmasını istedi. Genel-İş Örgütlenme Sorumlusu Erol Ekici bir açıklama yaptı. Tecritin, insanın insana yapabileceği en büyük işkence olduğunu ve Türkiye’de tecritin hapishanelerde 7 yıldır devam ettiğini vurgulayan Ekici, “F Tipi Cezaevler’inde, daracık hücrelerde, insanları sosyal bir varlık olmaktan çıkarmayı amaçlayan ve adına ‘tredman’ denilen politikalarla uygulanmakta olan tecrit, bugüne kadar tam 122 can aldı. Avukat Behiç Aşçı, iki çocuk annesi Gülcan Görüroğlu ve Sevgi Saymaz, her an ölüm haberlerini duyabileceğimiz kadar yakınlar artık ölüme” dedi. Ekici, açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü: “Bizler bu ülkenin aydınları, sanatçıları, demokratik kitle örgütleri, sendikaları, demokrasi savunucuları, demokratları, devrimcileri olarak, ‘Artık yeter’ diyoruz. Başka bir insanımızı yitirmemek için ‘Artık yeter’ diyoruz. 122’nin üzerine başka bir rakam telaffuz etmemek için ‘Artık yeter 122 son olsun’ diyoruz.” Ekici, tecrit kalkana kadar her Cumartesi Taksim’de oturma eylemi yapacaklarını sözlerine ekledi.

Oturma eylemi esnasında Çevik Kuvvet polisinin eğitimli köpekler ve panzerlerle birlikte geniş güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Oturma eyleminin yarım saat sürmesine izin vermeyen polis, göstericilerin dağılmasını istedi. Polisin tahammülsüzlüğünden kaynaklı olarak kitle yarım saat oturma eylemi yapmadan eylemlerine son verdi.

Eyleme katılan ve destek veren kurumlar şunlardı:

TMMOB-İKK, KESK Şubeler Platformu, DİSK Genel-İş 2 Nolu Bölge, DİSK Genel-İş 3 Nolu Şubesi, DİSK Dev Sağlık-İş, DİSK Basın-İş, DİSK Emekli-Sen 2 Nolu Şubesi, BES İstanbul 1 Nolu Şubesi, BES İstanbul 2 Nolu Şubesi, Tarım Orkam-Sen İstanbul Şubesi, Eğitim-Sen 3 Nolu Şubesi, Eğitim-Sen 8 Nolu Şubesi, SES Aksaray Şubesi, Tüm Bel-Sen 3 Nolu Şubesi, Tüm Bel-Sen 4 Nolu Şubesi, Çağdaş Avukatlar Grubu, ÇHD, Tecrite Karşı Avukatlar (TECRİTE Karşı Dayanışma Komitesi), Tecrite Karşı Sanatçılar, Tiyatro Simurg, PSAKD Marmara Şubeleri, Halkevleri, ÖDP, SDP, TKP, Kurtuluş Partisi, EHP, HÖC, HKM, Antikapitalist, Sosyalist Alternatif, Kaldıraç, BDSP, İşci Mücadelesi, TÖP, ESP, Partizan, Odak, Sosyalist Emek Hareketi Parti Girişimi (SEH), Karakızıl Notlar

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: