Başlangıç > Tecrit > Aşçı, Görüroğlu ve Saymaz’dan Ortak Açıklama: Genelgeyi Hayata Geçirin!

Aşçı, Görüroğlu ve Saymaz’dan Ortak Açıklama: Genelgeyi Hayata Geçirin!

genelgeAdalet Bakanlığı’nın 22 Ocak Tarihli genelgesi üzerine ölüm orucu eylemine son veren Avukat Behiç Aşçı, Gülcan Görüroğlu ve Sevgi Saymaz 5 Mart tarihinde ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamada “Biz bu büyük direnişin son Ölüm Orucu direnişçileri olarak Adalet Bakanlığı tarafından 22 Ocak 2007 tarihinde yayınlanan 45/1 sayılı Genelgeyi tecritin kırılmasında somut bir adım olarak değerlendirmiş ve direnişimizin ilerleyen günlerinde Ölüm Orucu Direnişimize ara vermiştik. Ancak genelgenin yayınlanmasının üstünden yaklaşık 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen, genelgenin hükümleri halen uygulamaya geçirilmemiştir. F tipi Hapishanelerinin idari yetkilileri genelge hükümlerini hayata geçirme konusunda ayak diremektedirler.” deniyor

“22 OCAK 2007 TARİH VE 45/1 SAYILI;
ADALET BAKANLIĞI GENELGESİ
F TİPİ HAPİSHANELERDE UYGULANMALIDIR!

2000 yılından 2007 yılına dek süren F Tipi Hapishanelerdeki tecrite karşı Ölüm Orucu Direnişine bilindiği üzere 22 Ocak 2007 tarihinde ara verildi.

Biz bu büyük direnişin son Ölüm Orucu direnişçileri olarak Adalet Bakanlığı tarafından 22 Ocak 2007 tarihinde yayınlanan 45/1 sayılı Genelgeyi tecritin kırılmasında somut bir adım olarak değerlendirmiş ve direnişimizin ilerleyen günlerinde Ölüm Orucu Direnişimize ara vermiştik.

Bu genelgede direnişimize ara vermemize etken olan şu hükümler söz konusu olmuştu:

45/1 sayılı genelgede tutsakların “tretman” koşulu olmadan bir araya gelmesi mümkün hale getirilmiştir. Bu adım tecritin kırılmasında belirleyici olmaktadır.

Yine söz konusu bu genelgede tutsakların haftada 10 saat bir araya getirilmesi öngörüldüğü gibi bizzat Adalet Bakanı’nın kendisi bu sürenin 20 saate çıkarılacağını da taahhüt etmiştir.

Ancak genelgenin yayınlanmasının üstünden yaklaşık 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen, genelgenin hükümleri halen uygulamaya geçirilmemiştir. F tipi Hapishanelerinin idari yetkilileri genelge hükümlerini hayata geçirme konusunda ayak diremektedirler.

Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü ise sorunların çözümü doğrultusunda seyirci kalarak bu sonucun asıl muhatabı durumundadırlar.

Direnişçiler olarak gelişmeleri ve uygulamaları dikkatle izliyoruz. Ve Adalet Bakanlığını uyarıyoruz;

Adalet Bakanı, 45/1 sayılı genelge ile tanıdığı, sözlü olarak taahhütlerde bulunduğu hakları fiilen işlevsiz hale getirme hesapları yapmamalıdır. Bu tür manevralar ve hesaplar direnişimize yeniden başlayacağımız anlamına gelecektir.

Ayrıca Ölüm Orucu direnişine ara verirken F Tipi Hapishanelerde uygulamaya konulacak genelgenin takipçisi olacaklarını açıklayan ve sorumluluk alacaklarını söyleyen, aydınları-sanatçıları, DKÖ ve meslek örgütleri temsilcilerini ve politikacıları sorunların çözümü doğrultusunda girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz.

Av. Behiç Aşcı Gülcan Görüroğlu Sevgi Saymaz”

5 Mart 2007

Reklamlar
Kategoriler:Tecrit
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: