Başlangıç > F Tipi, Tecrit > TAYAD’dan Genelge Uyarısı

TAYAD’dan Genelge Uyarısı

TAYAD’lı Aileler 7 Mart günü saat 13.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda yaptığı basın açıklaması ile Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan 45/1 sayılı Genelgenin uygulanması konusunda çıkan sorunlara değindi. 19-22 Aralık 2000 tarihinde, 28 tutuklu ve hükümlünün yaşamını yitirdiği “Hayata Dönüş” adı verilen operasyonla açılan F Tipi hapishanelere karşı yedi yıldır süren ölüm orucu direnişinde 122 kişi yaşamını yitirmişti, 600 den fazla sakat kalmıştı. En son Av. Behiç Aşcı, Gülcan Görüroğlu ve Sevgi Saymaz ölüm orucunu sürdürüyordu.

Tecritin çözümü için 22 Ocak 2007 tarihinde Adalet Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlandı. 45/1 Sayılı genelge ile hiçbir şart aranmaksızın 10 tutuklu ve hükümlünün haftalık 10 saat bir araya getirilmesi ile hapishanelerin incelenmesi ve denetlenmesi noktasında Demokratik Kitle Örgütlerinin katılımı kabul edilmişti. Bunun üzerine Av. Behiç Aşcı, Gülcan Görüroğlu ve Sevgi Saymaz ölüm orucuna ara verip, hastanede tedavi altına alındılar.

Genelge yayınlandı ama birçok hapishanede kısmi girişimlerden bulunulsa da tamamen uygulanmadı. Buna ilişkin TAYAD’lı Aileler dün bir basın açıklaması yaptı.

Taksim Tramvay Durağı’ndaki açıklamayı TAYAD Başkanı Mehmet Güvel yaptı. Mehmet Güvel yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“F tipi hapishanelerdeki 45/1 Sayılı Genelge uygulanmalıdır!

2000 yılından 22 Ocak 2007 tarihine kadar süren ve 122 şehit verilen ölüm orucu direnişi, F Tipi hapishanelerde tecritin kırılmasını sağlayacak somut bir adım atılmasıyla sona ermişti.

Neydi bu somut adım:

22. Ocak. 2007 tarihli 45/1 sayılı Adalet Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan genelge ile F Tipi Hapishanelerdeki tecrit uygulaması konusunda bir gedik açılmış, bu gelişme direnişçiler, tutsaklar ve tutsak yakınları tarafından tecrit’in kırılmasında bir adım olarak değerlendirilmiştir.

7 yıldır büyük bir iradi kararlılık ve fedakârlıkla süren büyük direnişte siyasi zafer çoktan kazanılmıştı. Artık direnişin seyrini belirleyen, somut bir kazanım elde edilmesiydi.

Bu durumda tecritin kaldırılması temel hedeflenen olmakla birlikte, genelge ile sağlanan haklarda tecritin kaldırılmasında önemli bir adımdır. Ancak her şey değildir.

Unutmamalıyız ki, hapishaneler tarihi, iktidarların söz verip- sözünde durmama, taahhüt edip vazgeçme tarihidir. Ve aynı zamanda hapishaneler tarihi kara bir tarihtir,her türlü kaypak,acımasız politika ve uygulamayı barındırabilir.Bu nedenledir ki biz tutsak yakınları olarak özellikle 122 evladımızın ve yakınımızın canları üzerinde kazanılan bu haklara sonuna kadar sahip çıkacağız ve uygulanması noktasında takipçisi olarak ısrarcı olacağız.

22 Ocak tarihinden bu yana 45/1 sayılı Genelgenin hapishanelerde hayata geçirilmesi için atılacak adımları bekledik ve izledik. Ancak gördük ki, genelgedeki hükümler hayata geçirilmiyor, kazanılan haklar uygulanmıyor.

Bu sonuçtan hiç kuşkusuz birinci derece sorumlu olan Adalet Bakanıdır. Altında kendi imzasının bulunduğu bu genelgeyi uygulatmak bakanlığın iradesinin ve inisiyatifinin ve niyetinin de göstergesi olacaktır.

Biz tutsak yakınları olarak “Tecrite karşı mücadelemizi tecrit kalkana kadar sürdüreceğiz. Bu konuda, öncelikli hedefimiz 45/1 sayılı genelgenin uygulanmasıdır. Bu konuda ilk adım olarak genelgenin yayınlandığı tarihten bu yana F Tipi Hapishanelerdeki izlenim ve gelişmeleri içeren bu raporu kamuoyuna açıklıyor, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine inanan, bir insanlık suçu olan “Tecrit”e karşı olan herkesi ve her kurumu; F Tipi hapishanelerde genelgenin uygulanması noktasında mücadeleye ve desteğe çağırıyoruz.”

Güvelin yaptığı açıklamadan sonra Tülay Eski 6 Mart günü Av. Behiç Aşcı, Gülcan Görüroğlu ve Sevgi Saymaz’ın yaptıkları ortak açıklamayı okudu.

Açıklamada, sık sık “Tecrite Son, Genelge Uygulansın, Uygulamaların Takipçisiyiz” sloganları atıldı. Basın açıklaması atılan sloganlar ve alkışlar eşliğinde son buldu.

TAYAD’ın Raporu’nu PDF olarak indirmek için tıklayınız

kaynak halkinsesi-tv

Reklamlar
Kategoriler:F Tipi, Tecrit
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: