Başlangıç > Erol Zavar, F Tipi > Tekirdağ Cezaevi’nden Erol Zavar İçin Acil Çağrı: Kanser Hastası Zavar Hemen Serbest Bırakılmalı!

Tekirdağ Cezaevi’nden Erol Zavar İçin Acil Çağrı: Kanser Hastası Zavar Hemen Serbest Bırakılmalı!

Erol Zavar ve kızıMesane kanseri olduğu halde F Tipi cezaevinde tutulan gazeteci Erol Zavar‘ın sağlık durumu giderek ciddileşiyor. Tekirdağ F Tipi cezaevindeki MLKP, TKP(ML), MKP, TİKB, Direniş Hareketi davaları tutukluları ortak bir açıklama yaparak Erol Zavar‘ın derhal serbest bırakılmasını talep ettiler. Açıklamada, “Başta durumunun geldiği aşamanın ciddiliği nedeniyle Erol ZAVAR arkadaşımız olmak üzere, hastalıkları ciddi boyutlarda olan tüm arkadaşlarımız tahliye edilmeli ve bir an önce uygun tedavi haklarını kullanabilmelidirler. Tedavi hakları gasp edildiği için arkadaşlarımız yaşamlarını artık yitirmesinler.” deniyor.

EROL ZAVAR MESANE KANSERİ – SAĞLIĞI, YAŞAMI TEHLİKEDE.

8 yıldır mesane kanseri illetiyle boğuşan Erol Zavar’ın tedavisi hapishane koşullarında sürdürülemez boyutlara ulaşmıştır. Bu koşullardan dolayı tedavide bir ilerleme sağlanamamaktadır. Ve tedaviler 3 ayda bir mesaneden ur alınan ameliyatlara kilitlenmiştir.

Son muayenesinde ise akciğerlerinde çok sayıda küçük nodül –düğümcük, küçükyumru- görülmüştür. Göğüs cerrahisi tarafından tümöre dönüşebileceği belirtilen bu nodüllerin kansere dönüşmesi arkadaşımızın sağlığında geri dönülmez bir aşama oluşturacaktır. Ve tedavi için çıkarılan her engel yaşamı için ciddi riskler oluşturacaktır. Bunun için endişeliyiz. Endişeli olmamızın nedenleri var. Daha önce tedavisinin yapıldığı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji servisi hekimlerince kanserin yayılması durumunda öncelikle ciğerlere, lenf bezlerine ve kemiklerine sıçrayacağı belirtilmiştir.

Umuyor ve diliyoruz ki ciğerlerde oluşan nodüllerin tümörle ilgisi yoktur.

Umuyor ve diliyoruz ki arkadaşımız kanseri tamamen yenecektir.

Bu umut için yapmamız, yapılması gereken şeyler olduğunu da biliyoruz.

Kanser gibi ciddi bir hastalık için uygun tedavi koşullarının sağlanması zorunludur. Ancak arkadaşımıza kelepçeler içinde devletin belirlediği seçenek dışında bir tedavi seçeneği bırakılmamıştır. Adli Tıp’ın tamamen siyasi olan kararlarıyla tahliye edilmemekte, hastalığının ilerlemesi ve ölüm dayatılmaktadır.

Hapishaneler, hele de F Tipleri gibi tecrit’i esas alan hapishaneler ciddi-ölümcül hastalıkların tedaisi için başlı başına engeldirler. Tek başına bu engel yetmezmiş gibi hastaneye gidiş-gelişlerde defalarca yapılan aramalar, her biri hücrelere bölünmüş havasız, mazot kokulu, kışın soğuk, yazın fırın gibi olan ve yolculuğu işkenceye çeviren ring araçları, sevklerin önüne çıkarılan diğer engellerle hastalıkların tedavi edilmesi bir yana daha da ilerlemesi sağlanmaktadır.

Kanser gibi ciddi-ölümcül hastalıklarda, özgür bir ortam ve değişik tedavi seçenekleriyle, tedavi için sağlık kuruluşlarına engelsiz ve hızlı ulaşım şarttır. Hapishanelerde bu mümkün değildir –kaldı ki hapishane politikası tamamen tecrit etme, kapatma üzerine oluşmuştur, uygun tedavi ve yaşatma üzerine değil- ve hastalık ölümcül olduğundandır ki uygun tedavi görebilmek için infazın ertelenmesi ve tahliye temel bir haktır.

Bugüne dek onlarca arkadaşımız bu hakkı kullanmaları engellendiği için yaşamlarını yitirmişlerdir. Son olarak 2004 yılında Lösemi (kan kanseri) olduğu halde tahliye edilmeyerek F Tipi Hapishanede tutulan Ali ŞAHİN, akciğer kanseri olduğu halde sağlam raporuyla Zile M Tipi hapishanesinde tutulan Mehmet YURDAKUL yaşamlarını yitirmişlerdir.

Halen onlarca hasta tutsak Adli Tıp’ın Tıp bilimine aykırı, siyasi kararlarıyla ‘sağlam’ raporu verilerek hapishanede tutulmaktadır.

Başta durumun geldiği aşamanın ciddiliği nedeniyle Erol ZAVAR arkadaşımız olmak üzere, hastalıkları ciddi boyutlarda olan tüm arkadaşlarımız tahliye edilmeli ve bir an önce uygun tedavi haklarını kullanabilmelidirler. Tedavi hakları gasp edildiği için arkadaşlarımız yaşamlarını artık yitirmesinler.

Bunun için yapılacak çok şey var. Bakanlığa demokratik baskı yaparak, yaşama hakkını savunarak, dayanışmayı yükseltmeniz arkadaşlarımızın yaşamını kurtarmak için bir adım olacaktır.

Şimdi bir araya gelme, yaşama hakkını savunma zamanıdır.

ÇOK GEÇ OLMADAN…

EROL ZAVAR’A ÖZGÜRLÜK!

HASTA TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN!

MLKP, TKP(ML), MKP, TİKB, Direniş Hareketi Davası Tutsakları”

Reklamlar
Kategoriler:Erol Zavar, F Tipi
  1. sosyalist
    15 Mart 2007, 18:15

    Devrimciler Ölmez Halk YenilmeZ

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: