Başlangıç > Dayanışma Etkinlikleri, Erol Zavar, F Tipi > Erol Zavar’a Özgürlük Talebi Taksim’den Yükseldi

Erol Zavar’a Özgürlük Talebi Taksim’den Yükseldi

Erol Zavar TaksimTutuklu ve Hükümlü Yakınları Birliği (TUYAB) bugün, Taksim’de Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. TUYAB yaptığı açıklama ile uzunca zamandır mesane kanseri olan Odak Dergisi eski Yazıişleri Müdürü Erol Zavar‘ın serbest bırakılmasını istedi.

‘Tutsaklar serbest bırakılsın, Erol Zavar yalnız değildir’ yazılı, TUYAB imzalı pankartın açıldığı açıklamayı Meltem Kuruhan okudu. Kuruhan, Bakanlığın açıkladığı on tutsağın birbirlerini görmelerini sağlayan genelgenin uygulanmadığına dikkat çekti.

Yedi yıldır süren tecrit ve izolasyondan kaynaklı tutsaklarda fiziki ve psikolojik rahatsızlıkların arttığını belirten Kuruhan, hasta tutsakların tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılmasını ve hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi. Mesane Kanseri teşhisi konulan ve hala tutuklu bulunan Erol Zavar’ın sağlık durumunun giderek kötüleştiği belirtilen açıklamada, Zavar’ın bugüne kadar 13 kez ameliyat olduğu söylendi.

Kuruhan, Zavar’ın hastane sevkleri sürecinde defalarca saldırıya uğrayıp yatağa zincirlendiğini hatırlattı. Kuruhan, Özge Kelekçi, Gökçe Otlu, Mesut Deniz, Kemal Ertürk, Yaşar İnce gibi başka hasta tutsakların da tedavileri engellendiğini ve tutsakların sağlık durumlarından endişe duyduklarını ifade etti. Kuruhan’dan sonra yapılan bir kısa konuşma ile, aynı saatte aynı yerde yürüyüş için toplanan sağlık emekçilerin direnişini selamlandı.

Eylem, ‘Erol Zavar serbest bırakılsın’, ‘Hasta tutsaklar serbest bırakılsın’ sloganları atılarak sonlandırıldı.

TUYAB, kendilerine de destek sunan sağlık emekçilerin eylemine destek vermek için yürüyüşe katıldı.

Reklamlar
  1. 15 Mart 2007, 13:24

    Erol Zavar in web sitesinde birkac degisiklik oldu .Bunlardan birisi de yeni eklenen ziyaretci defteri. Bu sayede duyrulari oradan da yapabilirsiniz. Ayrica Erol Zavar‘ın ve ailesinin yaşadıklarını konu alan, yönetmenliğini Nesrin Cavadzade ve Hüseyin Karabey‘in yaptığı, Müziklerini Grup Kızılırmak‘ın hazırladığı belgesel-film, “Ölümü Ektim Randevu Yerinde” de artik site üzerinden izlenebilir.

    Erol Zavar yasam hakki koordinasyonu

    http://www.erolzavar.com

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: