Başlangıç > Dayanışma Etkinlikleri, F Tipi > Sincan F Tipi’ndeki İhlaller Ankara’da Protesto Edildi

Sincan F Tipi’ndeki İhlaller Ankara’da Protesto Edildi

Sincan F Tipi Cezaevi’nde Endişe Verici Hak İhlalleriSincan 1 No’lu F Tipi cezaevinde mahkumların can güvenliğinin olmadığı, hasta mahkumların tedavilerinin yapılmadığı gerekçesi ile bugün Yüksel Caddesi‘nde basın açıklaması yapıldı. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelerek ve ‘Devrimci Tutsaklar Teslim Alınamaz, Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın’ pankartı açan ESP, Partizan BDSP, ve Alınteri adına ortak açıklama yapan Bahar Gök, “Gardiyanlar F tipi cezaevindeki mahkumlara şiddet uyguluyorlar. Hastalar gerektiği gibi tedavi edilmiyor” dedi.

Gök “10 Nisan 2007 tarihinde Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan Kenan Özyürek ve Cengiz Kahraman revire götürülürken gardiyanların saldırısına uğramışlardır. Saldırı sonrası mahkumların revire gitmesi engellenerek hücreye atılmışlardır” dedi. Tutsaklara yapılan saldırının aile ziyareti sayesinde açığa çıktığını belirten Gök, saldırıya uğrayan Kenan Özyürek ve Cengiz Kahraman’ın hapishanede ki mahkumların 40 dakika boyunca kapıları dövmeleri sayesinde revire çıkartıldıklarını söyledi. Revirde muayenesi yapılmadan hücresine konulan Cengiz Kahraman’ın ağrıları dayanılmaz hale geldikten sonra hastaneye sevk edildiğini ve götürüldüğü Ankara Numune Hastanesi’nde testislerinde kanama olduğu tespit edildiği aktarıldı. Gök, “ Hastanenin verdiği 14 günlük raporla saldırı kanıtlanmıştır. Hapishanede tedavisi devam eden Kahraman’a yapılan saldırı bundan öncekiler de olduğu gibi her tarafta güvenlik kameraları olmasına karşın tespit edilememiştir” dedi.

“Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarının atıldığı açıklamada, “Aynı hapishanedeki Sedat Ot, Cengiz Kahraman, Naki Demir, Tayyar Eroğlu isimli mahkumlar mahkemeye götürüldükleri 6 Nisan günü asker ve gardiyanların saldırısına, ailelerinin gözü önünde maruz kalmışlardır. Yine aynı hapishanede kalan Yaşar İnce, Kemal Ertürk, Erol Zavar ve Zeynel Karabulut ise ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır ve tedavileri hapishane koşullarında yapılamadığı için tahliye edilmelidir” denildi.

Ceyhan’dan Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’ne sevk edilen Resmiye Vatansever’in çırılçıplak arandığını ve darp edildiğini ifade eden Gök, “Necla Çomak, Nilüfer Şahin ve Birgül Uzun adlı mahkumlar 3 ay hücre cezası almışlardır” dedi.

Gök, F tiplerindeki saldırıların sona ermesini ve hasta mahkumların serbest bırakılmasını istediklerini kaydetti.

Kaynak: Atılım

Reklamlar
 1. 5 Mayıs 2007, 3:07

  Asagidaki makaleyi, mümkünse linki cezaevlerindeki insanlara ulastirabilir misiniz? Biz “disardakiler” onlari ve sorunlarini unutmadik.

  http://www.derindusunce.org/2007/03/14/kotu-insan-uretme/

  Sagolun

 2. serhat
  25 Mayıs 2007, 16:49

  bir tutukluya ve bu tutukluyu ciril ciplak soyarak hemde bu bayansa bunu hic bir ahlak kurali ve yasa kabul etmez muslumanlik inanci bile esire boyle davranmiyor bunlari yapanlar insan olamaz yaziklar olsun size yine de diyorum

 3. 28 Mayıs 2007, 18:43

  Duyurularınızı yayınlayalım

  http://www.yalcincakir.com

 4. _-_BELA_-_
  2 Ağustos 2007, 18:46

  SONUNA KADAR PROTESTONUN YANINDAYIM AMA GARDİYANLAR NASIL DOVERLERMİŞ BOYLE ADALET Mİ OLUR BE ABİM 1 SENEDİR BOŞU BOŞUNA YATIYO F TİPİNDE MAHKEMEYİ HEP ATTIYOLAR BÖYLE DEVLETİ……?

 5. derya
  9 Ağustos 2007, 23:22

  erol zavar bırakılmalı biraz olsun vijdanınız varsa vi

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: