Başlangıç > Dünyada Tecrit > CIA’nın “Gizli Zindan”ları

CIA’nın “Gizli Zindan”ları

ABD’nin dünya halklarına karşı sürdürdüğü savaşta kullandığı “Gizli Zindan”lara yönelik Avrupa Konseyi’nin raporu açıklandı. Araştırmayı yöneten İsviçreli milletvekili Dick Marty sunduğu raporda, ABD ile NATO’nun Avrupa’da gizli hapishane kullanıma izin veren bir anlaşma yaptıklarını vurguladı.

Yapılan araştırmalara göre Polonya ve Romanya’da ‘terör zanlıları’ için bahsi geçen gizli hapishanelerden mevcuttu. Bu kamplar CİA tarafından işletilmekteydi ve tüm dünyadan ‘zanlılar’ buralara getirilip işkenceden geçirildi. Dick Marty yaptığı açıklamada “şimdi CİA’nın yıllardır Polonya ve Romanya’da gizli hapishaneleri olduğunu teyit edebiliriz” şeklinde konuştu. Polonya ve Romanya hükümetleri ise böyle bir şeyle ilgilerinin olmadıklarını belirttiler.

Yapılan araştırmaya göre ise, zanlıların gizli hapishanelere transferleri ancak NATO üyeleri ülkelerinin anlaşmaları ile mümkün olduğu belirtiliyor. Irak, Afganistan veya başka noktalardan uçaklarla getirilmeleri bu anlaşma olmaksızın mümkün olmayacağı vurgulanmakta. ABD güçlerinin bu anlaşmaya göre uçuş yapacağı ülkeye detaylı bilgi verme zorunluluğunu kaldırıyordu.

Uçuşların çoğunun Polonya’nın Szymany havaalanına yapıldığı görülüyor. Buradan zanlıların eski ABD üslerindeki gizli hapishanelere götürülüp sorgulandıkları belirtilmekte. 10 kişinin ise burada sorgulandığı kaydediliyor. Bunlardan birinin 2001’de ABD’de yapılan eylemlerin planlayıcısı olduğu söylenen Khaled Sheikh Mohamed ve Hamburg’da eylem yapmayı planlayan El Kaideci olduğu söylenen Ramzi Binalshibh olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu ise raporu tam olarak incelemediğini, ancak kaygılandığını belirterek anti-terör faaliyetlerinde tüm temel haklara saygın ve yasalar çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguladı.

İtalyada ise Mısırlı bir imamın kaçırılması olayına karıştığı iddia edilen 26 Amerikan vatandaşına yönelik mahkeme 8 Haziran günü başlıyor. 26’sı da CİA’ya çalışmakla suçlanıyor. Mahkeme sanıkların gıyabında görülecek, çünkü ABD söz konusu sanıkların İtalya’ya iadesini reddetmişti.

39 Kişi Hala Kayıp

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de yeraldığı 6 sivil toplum örgütü ise 39 kişinin hala kayıp olduğunu açıkladı. Kayıpların büyük olasılıkla gizli hapishanelerde tutuldukları ifade ediliyor. ABD ise söz konusu yerlerin boş olduklarını belirtmekte.

6 örgüt tarafından yayınlanan raporda kayıplar hakkında bilgi verirken muhtemelen nerde olacabilecekleri hakkında da bilgi vermekte. Ayrıca raporda bu kişilerin maruz kalabilecekleri uygulamalar da yer almakta.

Washington Post gazetesi tarafından varlığı ortaya çıkarılan gizli hapishaneleri ilk önce inkar eden Bush, yoğun tepki ve araştırmalar sonucunda böyle bir program uyguladıklarını kabul etmek zorunda kalmıştı. Şu anda ise, bütün zanlıların gizli hapishanelerden Guantanamo’ya nakledilmesiyle bu yerlerin boş olduğunu iddia etmekte.

Kaynak: HalkınSesi.tv

Reklamlar
Kategoriler:Dünyada Tecrit
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: