Başlangıç > F Tipi > F Tipi Cezaevi’nde tutuklulara ‘kalorifer’ işkencesi

F Tipi Cezaevi’nde tutuklulara ‘kalorifer’ işkencesi

VAN (02.01.2008) – Van TUYAD-DER Başkanı Adil Kotay, Van F Tipi Cezaevi’nde kaloriferlerin çalışmadığını belirterek, Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Olayı ‘insanlık suçu’ olarak değerlendiren Kotay, “Soğuk kış şartlarında kalorifer sisteminin çalıştırılmaması korkunç bir işkencedir” dedi.Van F Tipi Cezaevi’nde yaşanan sert kış mevsimine rağmen kaloriferlerin çalıştırılmaması, Van TUYAD-DER tarafından protesto edildi. Dernek Başkanı Adil Kotay, Türkiye şartlarında F Tipi cezaevlerinin içinde bulunduğu koşulların bilindiğini, ancak Van F Tipi Cezaevi’nde daha ağır baskıların olduğunu söyledi. Van’da dondurucu soğuklara rağmen Van F Tipi Cezaevi’nde kaloriferlerin çalıştırılmadığını belirten Kotay, şöyle devam etti: “Van F Tipi Cezaevi’nde siyasi tutuklulara işledikleri iddia edilen suç nedeniyle ayrımcılık yapılmaktadır. Cezaevinde bulunan yakınlarıyla görüşmeye giden aileler kalorifer sistemi çalışmadığı için soğuk havada saatlerce bekletilmektedir. Cezaevinin içinde kaloriferler yanmamaktadır.”

Cezaevinde yaşanan sorunun çözülmemesi durumunda aileler olarak buna karşı tavır alacaklarını da aktaran Kotay, “Cezaevi yönetimi bu girişimle bizi yasal ve yasadışı mücadele geliştirmemize sevk etmeye çalışıyorlar. Zaten o insanlar cezalandırılmış, ceza içinde ceza verilmesi insanlık suçudur. Biz bunları kabul etmiyoruz. Yapmasınlar. Hâlâ yakıt için ihale bile yapılmamış. Biz insanlığın vicdanına sığmaz. Cezaevine mutlaka bekletme salonu yapılmalı. Buradan Adalet Bakanlığı ve demokratik kamuoyuna bir kez daha sesleniyoruz. Bu sorunu ya çözün ya da çözün” diye konuştu.

Sorunun çözülmemesi durumunda başta imza kampanyası olmak üzere her türlü girişim başlatacaklarını da aktaran Kotay, tutuklu ailelerine de çağrıda bulunarak, yaşananlar karşısında tavır geliştirmesini istedi.

Reklamlar
Kategoriler:F Tipi
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: